Fitch предупреди България за влошаващите се публични финанси
Предложената актуализация на бюджета на България подчертава как банковите проблеми през лятото, забавящата се икономика и прекомерните разходи отслабват публичните финанси на страната, съобщава международната рейтингова агенция Fitch Ratings.
Ниската задлъжнялост и ограниченият дефицит осигуряват на страната значителен фискален буфер, а публичните финанси остават силна страна за рейтинга, но те ще имат по-малка възможност да неутрализират слабостите му.
Миналата седмица служебното правителство на България одобри актуализация на бюджета, която предвижда бюджетният дефицит за 2014 г. да възлезе на 4% от БВП. Новият парламент ще гласува преложената актуализация.
Дефицитът след предложената актуализация е повече от два пъти по-голям, в сравнение с предходния таргет от 1.8%.
България също така може да емитира допълнителен дълг на стойност 4.5 млрд. лв., за да финансира дефицита, да осигури ликвидност за банките и да заеме средства на Фонда за гарантиране на депозитите, които евентуално да бъдат върнати на вложителите в Корпоративна търговска банка (КТБ), която бе поставена под специален надзор през юни.
Актуализацията показва как по-бавният икономически растеж (Министерството на финансите занижи прогнозата за ръста през 2014 г. от 1.8% на 1.5% и очаква дефлация), прекомерните разходи и свързаните с банките разходи ще натежат на публичните финанси, които бяха една от силните страни на рейтинга.
Следващото правителство може да няма много опции, освен да приеме актуализацията, предвид по-слабото фискално представяне през тази година и необходимостта да одобри бюджета за 2015 г. относително бързо.
Емитирането на допълнителен дълг може да повиши съотношението брутен държавен дълг към БВП до 28%. Този процент все още е повече от 10 процентни пункта под средния за рейтингово ниво 'BBB', но е доста над настоящия сценарий на Fitsch за връх на дълга към БВП в размер на около 23% за периода 2017-2018 г.
В рейтинговата оценка на Fitch вече има очаквания за известно влошаване на фискалната ситуация с нарастване на дефицита до средното ниво за 'BBB' (2.9% от GDP) през тази година.
Публичните финанси ще останат едно от предимствата, подкрепящи рейтинга, но в по-малка степен, предвид предложената актуализация на бюджета, заявяват от Fitch.
Изборите могат да продължат политическата несигурност, след като ГЕРБ спечели близо една трета от гласовете, но не получи достатъчно подкрепа, за да управлява самостоятелно.
От Fitch са очаквали изборите да доведат до ново коалиционно правителство, но резултатите от тях сформираха един по-фрагментиран парламент, който може да направи създаването на стабилно правителство трудно, според агенцията
Досега силните публични финанси и намаляващите външни дисбаланси осигуряваха противотежест на слабия икономически растеж и опасенията за стандартите на корпоративно управление, което бе отбелязано и през юли, когато Fitch потвърди рейтинга на България 'BBB-' със стабилна перспектива.
Случилото се с КТБ по-рано тази година очерта проблемите по отношение на корпоративното управление в местните компании. Изявленията от страна на Европейския банков регулатор и Европейската комисия, че ще разследват дали с вложителите е било постъпено коректно и дали Фондът за гарантиране на депозитите в България отговаря на европейските стандарти, подчертават отново този проблем.
Следващата ревизия на рейтинга на България е на 19 декември. Тогава предвид ще бъдат взети мерките, които евентуалното правителство на страната е предприело по отношение на влошаването на публичните финанси и забавянето на икономиката.