Правим още два моста на Дунав
България и Румъния ще подпишат следващата седмица меморандум за стартиране на подготовката на два нови моста на река Дунав - при Никопол-Турну Мъгуреле и Силистра-Кълъраш.
Подготовката и на двата нови моста ще се финансира по Програмата за трансгранично сътрудничество България-Румъния 2014-2020 г., съобщи в Русе служебният министър на транспорта Николина Ангелкова. Тя е на еднодневно работно посещение, по време на което се запозна с напредъка по различни проекти на институциите, свързани с река Дунав.
След подписването на меморандума предстои догодина подаването на обща апликационна форма от двете страни към програмата по ТГС и стартиране и изработване на технически проект, анализ с разходи и ползи, ОВОЗ и изобщо цялостна техническа подготовка, за да преценят двете правителства как ще се процедури с изграждането на мостовете, обясни Ангелкова.
"Най-вероятно ще се търси публично-частно партньорство, но вече с известни данни, което е много важно, за да може да се вземе правилно решение за неговото изграждане и управление", каза още тя.
Колкото до разширението на Дунав мост при Русе-Гюргево, проектирането му ще бъде включено по ОП "Транспорт" 2014-2020 г., тъй като тази част е европейски коридор и това позволява да се използва финансирането с европейски средства – за разлика от новите два моста, които не са европейски коридори.
Един от най-болните въпроси за Русе – разширението на пътя от Русе до Велико Търново, който непрекъснато взима жертви, засега е заложен само за проектиране в ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014-2020 г.
По думите на министъра на транспорта, тази отсечка ще бъде и пряката връзка с автомагистрала "Хемус", която е сред основните приоритети в програмата. Изграждането на самия скоростен път Русе-Велико Търново ще се коментира, ако останат средства по оперативната програма.
"Знаете, че има ограничен бюджет по ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура" от 1.9 млрд. евро. Ние сме направили разпределението на база баланс на развитието в Южна и Северна България, пътна и жп инфраструктура и готовност на проектите. Също така сме предвидили да бъде заделен ресурс за проектиране на пътни и жп отсечки.
На този етап за изграждане приоритетните пътни проекти са "Струма"-лот 3, много е важно да се довърши коридор №4, автомагистрала "Хемус" и тунелът под Шипка. Останалите Видин-София и Калотина-София са включени в новия компонент на Европейската инвестиционна банка, т.нар. европейски транспортни коридори, за финансиране оттам", обясни Ангелкова, цитирана от БГНЕС.