Обама готов да си сътрудничи с републиканците в Конгреса
Американският президент Барак Обама заяви готовност да работи в сътрудничество с републиканците, които спечелиха мнозинство в Конгреса на междинните избори.
"Нямам търпение да работя с новия Конгрес, за да бъдат следващите две години колкото се може по-конструктивни", каза той на пресконференция в Белия дом, след като призна, че републиканците са прекарали една "хубава вечер" вчера.
Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл предупреди Обама срещу всякакво едностранно действие от негова страна по въпроса за нелегалната имиграция, но в същото време подчерта,че има области за сътрудничество.
"Би било голяма грешка от страна на президента да прави едностранно неща във връзка с имиграцията", каза той, от своя страна, на пресконференция в Луисвил, щата Кентъки. "Това ще е червена кърпа, развята пред нас, с която ще ни каже "щом не искате да правите каквото аз искам, то ще го правя сам".
Мич Макконъл изброи законодателни области, в които може да има сътрудничество между вече доминирания от републиканците Конгрес и Белия дом, посочва БГНЕС.
Такива са фискалната реформа, ратифицирането на договори за свободна търговия, по които се преговаря с ЕС и с 11 азиатски страни. Той обаче спомена и сфери, където по-трудно би бил постигнат компромис, като например мерките за увеличение на петролния добив, енергийната независимост, изграждането на нефтопровода Keystone XL между Канада и Мексиканския залив.
Обама, от своя страна, призова отново Конгреса да приеме реформата в имиграционната система по модела на законопроекта, приет от Сената миналата година, който обаче републиканците от Камарата на представителите не одобриха.
Той обаче подчерта твърдото си намерение, заявено още през лятото, че няма да чака, а ще действа до края на годината по този въпрос чрез декрети.
Във връзка с някои от основните външнополитически приоритети президентът Обама заяви, че трябва да се изчака няколко седмици, преди да стане ясно дали е възможно споразумение за иранската ядрена програма в рамките на преговорите във формата 5+1 и Техеран.
След две или три седмици ще видим дали действително ще можем да сключим споразумение, заяви той. Крайният срок за такова е 24 ноември. Обама обаче наблегна,че би предпочел да няма споразумение, отколкото да се подпише лошо споразумение.
На същата пресконференция той заяви, че ще поиска официално от Конгреса да обсъди използването на сила срещу екстремистката групировка "Ислямска държава".
"Светът трябва да знае, че САЩ са единни в това усилие. Мъжете и жените от нашата армия заслужават нашата ясна и обща подкрепа", заяви президентът.