Протестът на КНСБ стигна до парламента
"Не искаме доживотен труд за мизерни пенсии и заплати" - с тези възгласи няколко хиляди членове на КНСБ излязоха на протест, който започна от централния софийски булевард "Христо Ботев" и продължи пред Министерски съвет, като накрая стигна до парламента.
Протестиращите внесоха декларация в Народното събрание. Радан Кънев и Гроздан Караджов също се включиха в протеста. На въпроса защо дойдоха, Кънев заяви: "За да покажем, че не се срамуваме и не се страхуваме да бъдем сред хората. Не се крием в сградата на парламента".
Събралото се множество протестира срещу предложената от правителството на Бойко Борисов пенсионна реформа, която предвижда постепенно увеличаване на възрастта за пенсия. Протестиращите са от различни краища на страната и са облечени с отличителните знаци на синдиката.
Те носят плакати, на които пише: "Не искаме работа до гроб", "На работа с памперси ни искате!!!", "Не искаме доживотен труд за мизерни пенсии". Синдикалният протест събира хора от различни професии: миньори, железничари и др., посочва БГНЕС.
Миньорите са категорично против пенсионната реформа, която увеличава годините им за пенсия. Те не са съгласни с нея, защото условията им на труд са тежки. Според тях на 65 години няма да са в състояние да работят в рудниците.
Синдикалният протест се отправи на шествие, което премина през центъра на София и стигна до сградата на Народното събрание. Мотото на националната протестна демонстрация е: "Няма да плащаме чуждите грешки с нашите пенсии, с нашите работни места и с нашите заплати".
От КНСБ посочват няколко точки, заради които протестират: увеличават възрастта за пенсиониране на над два милиона работещи с 4 месеца от 1 януари 2015 г.; бюджетът на държавата за 2015 г. замразява нашите доходи; предвижда се да бъдат съкратени десетки хиляди работни места в бюджетния сектор; бюджетът не дава сигурност и на работещите в енергетиката и в целия материален сектор.
Според КНСБ внесеният в Народното събрание проектобюджет за 2015 г. е "крайно рестриктивен и пагубен за оцеляването на държавния железопътен транспорт". Според синдиката приемането му гарантира: съкращаване на всеки 4-и влак и всеки 4-и работник – на над 140 влака и повече от 1500 работници само в "БДЖ – Пътнически превози" ЕООД; намаляване на приходите на ДП "НКЖИ" от инфраструктурни такси и последващо пропорционално намаляване на персонала.
Пред сградата на парламента протестиращите скандираха, че си искат правата. Те са срещу рестрикциите, които, според тях, бюджетът за следващата година налага. Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че няма да позволят да има само рестрикции в бюджета за догодина.
Той каза пред протестиращите, че са разговаряли с парламентарно представените сили, че имат подкрепата на цялата опозиция, без да конкретизира, на Патриотичния фронт, а "АБВ все още са на кантар".