9 нови суперхрани
Суперхраните са известни със своите невероятни ползи за здравето. Честата им консумация може да ви помогне да живеете по-здравословен и по-дълъг живот.
Може би сте чували и дори пробвали някои популярни суперхрани като киноа, семена чиа или плодове акаи.
Има обаче няколко други нови суперхрани, които трябва да включите в дневния си хранителен режим. Някои от тях всъщност не са нови, но не ги консумираме, защото техните ползи за здравето не са ни известни.
Зелен чай матча
Чаят е отличен източник на мощни антиоксиданти, хлорофил, аминокиселини и витамини. Съдържа L-теанин, който стимулира работата на мозъка.
Можете да го използвате в кексове, бисквити, коктейли, шейкове и дори да добавите щипка от него към салата си.
Черен ориз
Със сигурност сте пробвали бял и кафяв ориз, но опитвали ли сте някога черен? Известен като забранения ориз, това е храна, която трябва да се консумира всеки ден.
Черният ориз е с едно от най-високите нива на антиоксиданта антоцианин, който се съдържа и в боровинки и къпини.
Освен това той не е скъп, а е особено полезен за сърцето.
Вижте още: 4 вида хранителни продукти, които най-често се изтеглят от пазара
Инка бери
Търсите здравословна, вкусна и необичайна закуска? Пробвайте инка бери. Тези плодове са богати на витамини, сред които В12, А и C.
Те имат високо съдържание на протеини, което означава, че ви засищат по-бързо и за по-дълго време. Тези малки златни плодове са чудесен източник на биофлавоноиди, които помагат за подобряване на цялостното ви здраве.
Можете да ги добавите изсушени към мюсли или плодови салати. Както и да ги използвате при приготвянето на сладкиши.
Ферментирали храни
Ферментиралите храни са чудесен източник на живи култури, минерали и ензими. Те са добри за храносмилането и имунната система.
Ферментиралите храни осигуряват добри бактерии, които ви помагат в поддържането на здравословна и балансирана чревна микрофлора.
Така че е добре да ги добавите към всекидневния си хранителен режим. У нас най-често консумираме две ферментирали храни – кисело мляко и кисело зеле. Може обаче да пробвате и японската подправка мисо, както и темпе (продукт от ферментирала соя) и комбуча – чаена гъба.
Кокосово брашно
Отдавна знаем, че кокосът е суперхрана. Много от нас използват кокосово масло, пият кокосова вода и мляко. Най-вероятно сте пробвали и кокосов оцет вместо ябълков.
В днешно време все по-честа става употребата и на кокосово брашно. То е с високо съдържание на фибри, богато е на протеини. Освен това е леко и пухкаво, идеално за палачинки.
Глухарче
Един от най-пренебрегвани суперхрани със сигурност е глухарчето. Всъщност, то изобщо не е нова суперхрана, по-скоро не намира място на масата ни.
Глухарчето помага за детоксикация на черния дроб и подобрява работата на храносмилателната система. То е богато на витамините А, С, К, от групата В, както и на калций, желязо, фибри и манган.
Ако не искате да използвате глухарче в салатата си, добавите го към шейкове.
Покълнали храни
Покълналите храни не изглеждат особено вкусни, но пък могат да се похвалят с фантастични ползи за здравето. Те са богати на витамини, протеини и важни минерали като калий, калций и желязо.
Не е нужно да ядете покълнали зърна, ако не ви е приятно. Можете да ги купувате, смлени на брашно или приготвени на хляб.
Вижте още: Най-големият хотдог, най-голямата пица и други рекорди за храни
Конопено олио
Конопеното олио е по-вкусно и по-здравословно от растителното масло и зехтина. То е с деликатен вкус и съдържа повече омега-3 мастни киселини от маслиновото олио.
За да се възползвате от всичките му ползи за здравето, е най-добре да го добавяте към салати и сосове.
Имайте предвид, че трябва да избягвате да го загрявате. Но пък прави пестото ужасно вкусно.
Брюкселско зеле
Една от най-очевидните причини, поради които брюкселското зеле се счита за суперхрана, е защото подпомага борбата срещу рака.
Зеленчукът е богат на витамините С и К. Една порция съдържа около 28 мг калций, 156 микрограма витамин K и 85 милиграма витамин C.
То също така съдържа големи количества витамин B6, фибри, калий и желязо.