Втори подуправител на БНБ с обвинение за КТБ
Бившият подуправител на БНБ Румен Симеонов е поредният, който се сдоби с обвинение по аферата с източената КТБ, пише вестник "Монитор". От Софийската градска прокуратура съобщиха, че финансистът е подведен под отговорност за престъпление по служба.
Симеонов е бил подуправител на БНБ и ръководител на управление “Банков надзор” при БНБ от 2007 до 2013 г. Според държавното обвинение в последните три години от мандата си той не е изпълнил служебните си задължения, включващи надзор на банките у нас и при нужда издаване на административни актове и заповеди, с които да контролира кредитните институции.
„В Доклад на Надзорната инспекция на БНБ от 29 февруари 2010 г. са констатирани множество нарушения в дейността на „Корпоративна търговска банка” АД, създаващи опасност от застрашаване финансовите интереси на вложителите.
Въпреки че е бил уведомен за това по надлежния ред, Симеонов не е приложил предвидените в закона надзорни мерки”, съобщиха от прокуратурата. Според обвинението действията на Симеонов са целели облага за акционерите в трезора.
„Бездействието на обвиняемия Симеонов е предпоставка за настъпване на немаловажни вредни последици, изразяващи се в застрашаване на финансовите интереси на държавата. Спрямо Румен Симеонов е взета мярка за неотклонение „Подписка”, пише още в съобщението на държавното обвинение.
Новината за обвинението на Симеонов идва часове след като в интервю за bTV главният прокурор Сотир Цацаров анонсира, че ще има още привлечени под отговорност за аферата с КТБ.
„Очакват се през тази седмица още обвиняеми по казуса “КТБ”. Ще получите сведение кои са те”, категоричен бе Цацаров.
Към момента подведени под отговорност за фалирания трезор са забегналият му мажоритарен собственик Цветан Василев, отстранените изпълнителни директори на банката Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление “Кредитиране” Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова, заместничката й Борислава Тренева-Кючукова, както и бившият подуправител на БНБ Цветан Гунев.
Главният прокурор коментира и интервюто, което Василев даде от хотелската си стая в Белград за избран от него журналист. „Четох от Цветан Василев, че той е оставил показания.
Там някъде в сейфовете могат да присъстват всички тайни, които г-н Василев е създал, не е създал, или не съществуват”, посочи Цацаров и допълни: “Мястото, където трябва да бъдат проверени всички негови твърдения, се нарича протокол за разпит на обвиняемо лице.
Всичко онова, което той би казал в този протокол, не би следвало да бъде тайна за обществото”, уточни Цацаров и допълни: “Средството за връщане в България на Василев е молба за екстрадиция”.
По повод законодателните промени, свързани с казуса „КТБ”, които се обсъждат в парламента, обвинител № 1 заяви, че не се нуждае от повече власт от тази, която в момента е разписана в закона. “Искам нормална процедура в наказателния процес”, обобщи Цацаров.
По повод срещата му с премиера Бойко Борисов, за която преди два дни съобщиха от държавното обвинение, той уточни, че по време на разговора са дискутирали кое е най-прагматичното и полезно решение.
„Е ли полезно решение да се върнем преди дата 1 април 1998 г. и да направим прокуратурата пълноправен участник в гражданското съдопроизводство – не. Е ли най-доброто решение главният прокурор да може да спира сделки, дори и за 48 часа? Как ще ги спре и откъде ще знае за това? Аз съм категорично против тези предложения”, повтори тезата си Цацаров и добави: “Премиерът се съгласи изцяло с доводите, че подобни промени отварят вратите за злоупотреби и за посегателства на нормалните гражданско-правни и търговски отношения”.