Ройтерс: България преначертава европейската газопроводна карта
България е на път да открие лицензиран кръг за нефт и газ в Черно море, като се стреми да се превърне в енергиен център, предначертавайки европейската газопроводна карта за ограничаване на зависимостта на страната от Русия, заяви високопоставен служител, цитиран от Ройтерс.
България беше сред страните от изоставения руски проект "Южен поток", който щеше да доставя газ директно към ЕС, заобикаляйки Украйна, основният транзитен маршрут.
Под натиска на ЕС Русия изостави плана през миналата година и обяви, че вместо това ще се разработи нов маршрут "Турски поток", който заобикаля европейския член България.
Тази седмица "Газпром" предупреди ЕС за опитите за осуетяване на нейната газова стратегия. В интервю в кулоарите на среща на евроминистрите на енергетиката и околната среда в Рига българският зам-министър на енергетиката Жечо Станков подкрепи плановете на еврокомисията да се намерят алтернативни маршрути и доставчици на енергия от Русия.
Станков заяви, че България, която според него е 95 процента зависима от руския газ, никога не е била официално уведомена за разпадането на "Южен поток" и че холдинговото дружество, в което България има 50-процентов дял с руския "Газпром", остава активно.
Но приоритет за България е диверсификация от Русия и превръщането на България в енергиен център. Според него в следващите няколко дни ще бъде даден лиценз за проучване на нефтените и газови находища "Силистър" и "Терес", които покриват съответно около 7000 кв. км и 4000 кв. километра.
"Ние искаме газопроводи ТАП, ТАНАП и вертикален коридор", заяви Станков пред Ройтерс, цитиран от БГНЕС.
Той имаше предвид това, което ЕК нарича "Южен коридор", плюс интерконекторни връзки за доставка към Австрия и Северна Европа. Станков заяви още, че очаква помощ от комисията, за да се изградят повече интерконекторни връзки.
"България има възможност да бъде нещо като газов хъб заради стратегическото си географско положение, заради вътрешната инфраструктура на тръбопроводи", каза Станков.
Потенциалният газов ресурс в Черно море остава в голяма степен неизвестен, но може да отнеме най-малко десет години преди да започнат да текат значителните доставки, смятат анализатори и експерти.