Прокуратурата ще разследва действията на БНБ, свързани с промяна на договорите за преференциална лихва в КТБ. Това съобщи в Брюксел главният прокурор Сотир Цацаров, цитиран от БНТ.

Цацаров добави, че проверката на Софийската градска прокуратура е започнала след сигнали в медиите. По думите му, разследването за незаконни действия на квесторите обхваща период доста след затварянето на банката, защото се установило, че началната дейност по преференциалните депозити е установена точно за това време.

Прокуратурата разследва двамата квестори за предполагаемо преправяне на договори на депозанти в банката.

"В резултат на проверката са събрани достатъчно количество документи. Те показват и физически, и юридически лица, които са имали преференциални влогове. Говорим за лихви от порядъка на 9.8% и след това прекратяване на тези договори след поставяне на банката под особен надзор, превръщането им в непривилегировани влогове и по този начин осигуряване изплащането им от Фонда за гарантиране на влогове.

При всички случаи предмет на изясняване тук е и какви са били – да ги нарека така – указанията, които са били изпращани от БНБ към квесторите", заяви главният прокурор.

От БНБ е имало серия от указания към квесторите, а мисля, че имаше обратно твърдение от самото управление на БНБ. Оказа се, че има и различни по време указания, които в своя смисъл са доста противоречиви едно на друго.

Това каза председателят на временната парламентарна комисията за КТБ Десислава Атанасова, предаде БГНЕС.

Вчера БНБ се разграничи от квесторите на КТБ, като разпространи съобщение, в което заяви, че квесторите на Корпоративна търговска банка никога не са искали от БНБ, съответно БНБ никога не е издавала предписания за извършване на предоговаряне под каквато и да било форма на влогове на КТБ с нейни клиенти.

Преди това твърдение Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство за умишлена безстопанственост срещу квесторите Елена Костадинчев и Станислав Лютов.

Днес Десислава Атанасова припомни, че на предишното заседание са взели решение да поискат информация от синдиците на КТБ във връзка с изнесени данни за предоговаряни преференциални условия на влогове.

След установеното днес Атанасова каза, че предстои отново депутатите да поискат цялата кореспонденция между квесторите на КТБ и БНБ, както и Фонда за гарантиране на влоговете, така че да установят кой, какви въпроси е задавал и как е отговарял и защо отговорите се различават с оглед на качеството на отговарящия.

Тя даде пример, като каза, че са поставяни въпроси, на които веднъж гуверньорът на БНБ е отговорил по един начин, а подуправителят Нели Кордовска, впоследствие в различно време и в различно качество, е отговорила по друг начин на квесторите на КТБ.

Работата на комисията няма да се удължава, остава още месец и от комисията считат, че в това време ще са приключили доклада.

"За нас има до голяма степен яснота за това как се е източвала банката и кои държавни длъжностни лица и държавни органи са проявявали бездействие или умишлени действия, въпреки че не сме органът, който може да дава подобни заключения", заяви Атанасова.