Гответе се за спад в Dow Jones от 4000 пункта
Има едно златно правило, което движи щатските фондови пазари – лихвената политика движи пазарите. Настоящата среда и очакванията за лихвената политика в САЩ може би са предвестник на сериозен спад за щатските индекси.
Лихвите са при рекордно ниски нива, а след приключването на програмата за стимули от страна на Фед следващата стъпка на резерва ще е по направление на лихвите. Това със сигурност ще се случи рано или късно.
Вижте още: Възможно е да е формиран връх за щатските индекси
Дали има паралел между настоящата ситуация и други подобни в щатската история? Отговорът е да... през 1987 година.
През лятото на тази година е започнала подготовката за бавно и методично повишение на лихвите, които са били заложени в нивата на лихвените фючърси. През август на тази година бе достигнат исторически връх за индексите.
През есента на 1987 година се е случило началото на повишението на лихвите. То е инициирало понижение на индексите с над 30% само в рамките на два месеца, включително силните разпродажби и спада на индекса с 20% през октомври.
През този месец е регистрирано и едно от най-големите дневни понижения в индекса Dow Jones Industrial Average в историята му.
Тревожни сигнали на прилики с 1987 година са налице и в момента. Включително може да се посочи понижението с около 12% в нивата на облигациите от края на януари до момента.
Обикновено пазарът на акции следва този на облигации, но със значително по-ускорени темпове, например х2 при един по-консервативен вариант. Ако това се приложи върху спада на облигациите от 12%, то инвеститорите спокойно могат да очакват спад от 24% за водещите щатски индекси.
При настоящите нива на индексите това означава понижение от 4 300 пункта за индекса на сините чипове Dow.