137 000 емигранти прекосили Средиземноморието през 2015 г.
Рекорден брой от 137 000 емигранти са прекосили опасния маршрут през Средиземно море, за да достигнат Европа, само през първата половина на 2015 г.
Това се казва в доклад на агенцията за бежанците на ООН, според който броят на дошлите в Европа по този начин е нараснал с 83%, в сравнение със същия период за изминалата година. "Европа преживява морска бежанска криза от исторически мащаби", се казва още в текста на ООН, цитиран от БГНЕС.
Според данните се очаква ситуацията в близките месеци да се влоши още заради лятото и хубавото време, което ще увеличи броят на идващите емигранти.
Според комисаря по бежанците Антонио Гутиерес, по-голяма част от пристигащите на континента не са икономически емигранти. "Повечето хора, които пристигат по море в Европа, са бежанци и търсят защита от войни и гонения", каза той в изявление.
Близо една трета от пристигналите в Италия и Гърция – най-засегнатите от бежанската вълна страни, пристигат от Сирия, докато идващите от Афганистан и Еритрея са по 12% от дошлите. Сред другите страни, от където идват много емигранти, са Сомалия, Нигерия, Ирак и Судан, се казва в доклада.
Според него тази година се наблюдава и сериозно увеличение на смъртните случаи при опити за преминаване на Средиземно море. До сега загиналите са общо 1867 души, като само за април тази цифра е 1308 души.
Пристигането на толкова много емигранти се превърна в сериозен проблем за ЕС като държавите членки продължават да обмислят варианти за справянето с кризата. Увеличаващият се брой хора, които пристигат в Гърция и Италия преди да продължат към други европейски държави, предизвика редица спорове и антиемигрантска реторика в много европейски държави.