Най-гладуващите държави в света
Населението на цели 52 държави страда от "сериозни" или "обезпокоителни" нива на глад, според публикувания наскоро Световен индекс на глада.
Населението на Централноафриканската република гладува най-много, според редица показатели, съставляващи изчислението на индекса, сред които и нивата на детска смъртност.
Следващите по ред най-гладуващи държави са Чад и Замбия.
"Военните конфликти и гладът са силно свързани. Страните с най-високи стойности на Индекса на глада или са въвлечени в някакъв военен конфликт, или пък наскоро са излезли от такъв," се казва в доклада към индекса.
Източен Тимор, Сиера Леоне, Хаити, Мадагаскар, Афганистан, Нигер и Йемен оформят челната десетка на най-гладуващите страни в света през 2015 г. Всичките те попадат в категориите страни със "сериозни" до "обезпокоителни" нива на глад.
Индексът на глада, съставян от International Food Policy Research Institute, включва четири основни показателя.
Това са процентът на недохранените хора от населението, процентът на децата под 5-годишна възраст, които страдат от недохранване, процентът на децата под 5-годишна възраст, които страдат от спиране на растежа и новото на смъртност сред децата на възраст под 5 г.
Всяка страна получава резултат от 0 до 100, където 0 е най-добрият резултат, а 100 най-лошият. Резултат под 9.9 отбелязва "ниски" нива на глад, 10.0-19.9 "умерени", 20.0-34.9 "сериозни", 35.0-49.9 "обезпокоителни" а 50 и над 50 е "изключително обезпокоителни."
Тази година нито една страна не попада в последната категория. Важно е да се отбележи, че тази година в индекса не са включени резултатите на страни, които са имали много високи нива на глад през 2014 г., между които Бурунди, Коморските острови, Еритрея, Южен Судан и Судан.
Индексът покрива общо 104 развиващи се държави. Нивата на глад сред държавите от тази група са паднали с над една четвърт от 2000 г. Най-голям прогрес в последните 15 г. отбелязват Украйна, Бразилия, Азербайджан, Хърватия, Латвия, Перу, Монголия, Босна и Херцеговина, Венесуела и Киргизстан.
България се нарежда на 19-о място от 104 държави с резултат от 8.5. Прави впечатление обаче, че резултатът на страната ни се влошава в последните 15 г., тъй като през 1990 г. той е бил 8.1.
Общо 795 милиона души обаче страдат от хронично недохранване.
В географско отношение Южна Азия и подсахарска Африка продължават да изпитват най-високи нива на глад.
За сравнение, резултатите на индекса за Източна и Югоизточна Азия, Северна Африка, Латинска Америка и и Източна Европа варират между 8.0 и 13.2.