Близки до нулата лихви по депозитите ни очакват през 2016 г.
През следващата година лихвите по депозитите ще достигнат до нива, близки до нулата. Това прогнозира по време на конференцията „Банките и бизнесът“ подуправителят на БНБ Калин Христов.
Според него ниските лихви по депозитите, които са следствие на политиката на ЕЦБ, у нас се дължат и на високото ниво на спестявания на домакинствата.
Що се отнася до кредитирането, Христов заяви, че търсенето на кредити в България расте по-бързо, отколкото в страните от еврозоната, като бизнесът предпочита краткосрочни и средносрочни кредити пред дългосрочните, а домакинствата избират потребителските пред жилищните кредити.
Налице за деветмесечието е висока печалба на банковата система, което, от една страна, се дължи на спестяването на лихвени разходи (по отношение на депозитите) и по-ниските провизии на банките, обяви банкерът.
През 2015 г. станахме свидетели на намаление на цената на финансиране на банките с 0.7%, който темп очаквам да се запази и догодина, прогнозира още Христов.
Този краткосрочен ефект обаче ще бъде изчерпан, предупреди подуправителят на БНБ и добави, че според него банките трябва да търсят фактори за увеличаване на печалбите си след 2016 г.
Според Петър Андронов, председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на Сибанк, лихвените проценти ще продължат отчетливо да намаляват и през 2016 г.
Сред тенденциите на световния банков пазар той открои факта, че банките в САЩ и Европа през последните години са намелели два и половина пъти, тоест налице е консолидация в системата.
Андронов посочи, че нараства зависимостта от информационните технологии в банковия сектор, като заяви, че банките трябва да отделят повече внимание на киберсигурността си.
Според него, те залагат все по-често на дигитализация, тоест продажба през мобилно банкиране, а не през клоновете.