Апокалиптичен сценарий 2016 г.
Наближаваме края на една година, която като цяло можем да определим като преходна за международните фондови борси и година на спад за БФБ.
Спадът на родните индекси стана реалност, въпреки липсата на сериозни екстремни за инвеститорите събития, за разлика от изминалата година, наситена на политически и икономически катаклизми.
Преди да преминем към традиционната ни апокалиптична прогноза за следващата 2016 година, ще погледнем кои бяха точните ни попадения от изминалата година.
Вижте още: Апокалиптичен сценарий 2015 г.
Може би най-точна в края на миналата година се оказа прогнозата ни за сериозно забавяне на китайската икономика. Опасенията за състоянието на втората най-голяма световна икономика инициираха масирани разпродажби на фондовите пазари през август и септември и припомниха на инвеститорите, че пазарите могат да вървят не само нагоре.
За щастие, повечето от останалите най-лоши сценарии, заложени за тази година не се материализираха.
А ето как си представяме най-лошото стечение на обстоятелствата за фондовите пазари, или „апокалиптичния сценарий“ за следващата година у нас и в световен мащаб.
В световен мащаб:
1. Забавянето на Китай продължава с по-високи от очакваните темпове
Всички са приели за факт забавянето на китайската икономика. Може ли обаче да се ръководи плавно и безпроблемно презимяване на една толкова голяма и силно „нагорещена“ икономика и то планово?
Налице е възможност за ускоряване на забавянето на втората най-голяма световна икономика, което може да постави на колене не само глобалните фондови пазари и пазарите на развиващите се икономики, но и да постави сериозен прът в колелото на ръста на световната икономика.
2. Кризата с бежанците ескалира и води до вълна от насилие и смяна на политическите режими в някои европейски страни.
Един от най-големите проблеми в Европа в момента е кризата с бежанците. Липсата на единна позиция от страните в ЕС, както и след случилото се в Париж, могат да инициират промяна на политическите системи и падане на европейски правителства през следващата година.
Това би довело до по-нататъшен ръст на неизвестността, както и сериозен натиск върху фондовите пазари и еврото.
3. Великобритания напуска ЕС.
Все по-силни стават очакванията за провеждане на референдум относно членството на страната в ЕС. Такъв се очаква да се проведе през октомври на следващата година.
Трудно би могъл да се оцени ефектът на напускането на страната на съюза, но той, освен икономически и търговски, ще постави на изпитание и смисълът на ЕС, и неговото бъдеще.
Ефектът върху еврото може да е изключително негативен, защото икономиката на ЕС ще стане много по-слаба без Великобритания.
4. Войната с ISIS се прехвърля в границите на Европа.
Всички бяха ужасени от терористичните атентати в Париж. Много са специалистите обаче, които предупреждават, че атентатите може и да не са приключили и че нови се подготвят и в други европейски страни.
Невъзможността на властите да разбият мрежата от терористи на Ислямска държава може да предизвика нови атентати и масови безредици и паника във водещи европейски градове през 2016 година.
5. Фед повишава лихвите твърде бързо заради повишения инфлационен натиск
Пазарът повиши очакванията си за повишение на лихвите от страна на Фед сериозно през последните месеци, като първото подобно действие се очаква да е през декември.
Все още обаче мнозинството от анализатори и пазарни участници очакват повишение от едва половин процентен пункт за цялата следващата година, или много плавно увеличение на лихвите.
Връщане на цената на петрола към едни по-нормални нива на търговия, след драстичното му поевтиняване в последната година и половина, могат да инициират инфлация и да принудят Фед да прибегне до по-агресивно увеличение на лихвите.
Подобно действие би оказало сериозен натиск върху развитиващите се и развитите фондови пазари, както и в посока на поскъпване на долара.
6. ЕЦБ приключва по-рано от очакванията с програмата си от стимули.
Настоящите очаквания са ниската инфлация да даде възможност на ЕЦБ да повиши и продължи по-дълго планираната за до края на септември програма за обратно изкупуване на активи. Поява на инфлация обаче може да накара ЕЦБ да преосмисли политиката си и да я прекрати през септември.
За сравнение, към момента очакванията на пазара са стимулите да продължат поне до средата на 2017 година.
7. Напрежението между Русия и Запада ескалира
Всички станахме свидетели на това колко бързо отношенията между две страни могат да ескалират – със сваления руски самолет от страна на Турция. Днешни съюзници могат много бързо да се превърнат във врагове и през следващата година можем да станем свидетели на нови противопоставяния на Русия и Запада.
Вътрешните заплахи:
1. Правителството пада
Този вариант все още е възможен, като всяка една коалиция е сравнително крехка. И докато на този етап няма такива изгледи, то непуполярни действия от страна на правителството в посока на пенсионна или здравна реформа могат да повишат недоволството в рамките на управляващите и да доведат до разцепление на крехкия съюз.
2. Нови проблеми пред финансовата система
Едно от най-лошите неща, които биха могли да се случат, е нова криза във финансовата ни система, особено в светлината на случилото се с КТБ преди година и половина, все още твърде пресен спомен за всички.
3. Непопулярни мерки в пенсионната система
Както видяхме, управляващите са склонни към непопулярни мерки, за да задоволяват различни искания. И макар нещата в пенсионната система да са се стабилизирали и пооуспокоилиq все още е възможно да видим посегателство към активите на частните пенсионни фондове. Това определено би бил „последнияj гвоздей в ковчега“ на и без това неразвития капиталов пазар.
Всъщност политиката на управляващите през последните години неведнъж е показвала, че те не гледат на капиталовия пазар като на нещо полезно за икономиката като цяло.
Така се постига „самореализиращо се пророчество“ - капиталовияj пазар, поради своя размер и не особена развитостq не може да се каже, че допринася с нещо съществено за развитието на икономиката.
4. Ликвидността продължава да е нулева, липсват нови свежи емисии
Може би най-големият кошмар за инвеститорите на БФБ за следващата година е повторение на 2015 година. Година на нулев интерес от страна на местни и чужди индивидуални и институционални инвеститори, проявен чрез символичната търговия и обеми. Запазване на статуквото определено може да се определи като апокалипсис за пазара ни.
В подобна средd няма как да очакваме нови привлекателни компании да поглеждат за финансиране към родния капиталов пазар, като най-вероятно ще продължат да чакат по-добри условия и среда.
5. Печалбите на компаниите падат сериозно, изплащаните дивиденти се ограничават значително.
Друг негативен сценарий за родния капиталов пазар е потенциално силно влошаване на резултатите на търгуваните публични компании. Това сериозно би влошило финансовите им показатели.
Развиване на европейска криза пък може сериозно да ограничи приходите на някои експортноориентирани производители. При един такъв сценарий много от компаниите биха посегнали на изплащания дивидент, едно от малкото хубави неща на БФБ.