От най-гнусните пещери в света идва странен и скъп деликатес
Дълбоко в джунглите на Борнео в Малайзия се намира масивна пукнатина във варовиковите скали, която води до сложна система от пещери.
Разходката в тях не е за страхливите. В усойния им интериор се крият милиони прилепи, а подът и стените са покрити с хлебарки, бръмбари, плъхове и други кошмарни същества.
Пещерите се обитават и от змии, които се хранят с плъхове и хлебарки. Въздухът е напоен с амоняк заради изпражненията на птиците – под земята се намират гнездата на азиатски лястовици.
Смята се, че наслоените по пода птичи екстременти се простират на 3 метра дълбочина. Дървени пътеки пазят посетителите от ужасяващите същества, които замърсяват земята.
Разположени на Gomantong Hill в защитен резерват, пещерите Gomantong са най-големите в щата Сабах. Те са известни заради гнездата на птиците, които в продължение на векове се използват при подготовката на супата „птиче гнездо“.
Лястовиците правят гнездата си почти изцяло с нишки, съставени от тяхната слюнка, която се втвърдява, когато взаимодейства с въздуха.
Супата, получавата от тези гнезда, е ценен деликатес в китайската кухня поради тяхната рядкост, висока хранителна стойност и ползи за здравето.
Някои гнезда съдържат и материали като пера и клонки, заради което са известни като черни гнезда. И двата вида се консумират, но по-чистата версия е с по-висока цена.
Вижте още: Най-отвратителните храни
Днес събирането на гнездата се регулира, за да се предотврати прекомерната експлоатация. Два пъти в годината - от февруари до април и от юли до септември, лицензирани местни жители се изкачват на покрива на пещерите и събират гнездата само с помощта ратанови стълби, въжета и бамбукови пръти.
Първата подобна акция се провежда в началото на размножителния сезон, преди лястовиците да снесат яйцата си. Птиците после правят друго гнездо. След като яйцата са се излюпили и младите птици са ги напуснали, гнездата отново се събират.
По-голямата част от тях отива в Хонконг, където се използват за супи, напитки и в медицината. САЩ, изненадващо, е вторият по големина вносител на лястовичи гнезда в света.
Купа със супа от лястовиче гнездо може да струва 100 долара в ресторант. А килограм бяло гнездо може да струва до 2 000 долара. Въпреки високата цена, смята се, че гелообразната супа е почти без вкус.