Скоро на полето ще работят фермери-роботи
Селското стопанство може да се смята за една от най-старите икономически дейности на планетата. Употребата на работи в този сектор все още е скъпо начинание, но с постоянното понижаване на цените, много скоро и тук технологиите ще бъдат конкурентни на хората.
Изследователската компания за иновативни технологи Lux Research смята, че роботите в бъдеще ще са способни да изпълняват различни операции като подрязване на лозя, събиране на плодове, отглежданет на марули и преместване на саксийни растения в оранжерията.
"В момента роботите не са достъпни, а цената им остава значителна пречка за преодоляване. Въпреки това, разходите на много системи се понижават, докато заплатите се повишават поради липсата на работна ръка в някои региони.
Вижте още: Джиа Джиа е най-плашещо реалистичният робот в света
Положителните качества на работите могат само да повишат точността и прецизността на работата и освен това ще се изплащат във времето", според анализатора от Lux Research Сара Олсън.
Роботите се използват в големите царевични плантации в САЩ, където автоматичните системи за управление на трактори и комбайни достигат пазарна пенетрация от 10%.
Цената за употребата на роботи в Япония за бране на боровинки е еквивалентна на цената за човешки труд, но само ако те се споделят от няколко ферми.
"Брането на боровинки е бавен, тежък и много скъп процес. Средната възраст на селскостопанския работник в Япония е над 70 години и роботите много скоро ще се превърнат в по-евтин вариант за фермерите", смятат от Lux Research.
Компанията смята, че до 2028 г. отглеждането на марули в Европа ще бъде автоматизирано. Глобалният пазар на земеделски роботи ще достигне обем до 73.9 млрд. долара до 2024 г. Пазарът на безпилотни трактори ще генерира най-много приходи - 30.7 млрд. долара, следвани от земеделските дронове.
Все повече дронове със специално разработени камери се използват за наблюдение на земеделски култури и добитък. Най-новата им функция е пръскането на посевите, което може да бъде опасно за селскостопанските работници поради използваните химикали, макар че тази технология все още е скъпа и достъпна само за големите ферми.
Снимки: precisionagricultu.re