Едно от най-огромните свлачища в света се разминава без жертви
10 април 2013 г. Гигантска маса от пръст и камъни се откъсва и се разбива в огромната яма, създадена от добива на мед в Bingham Canyon Mine в Юта, САЩ.
Приблизително 65 до 70 милиона кубически метра отломки се спускат надолу по стените на мината, като скоростта им достига до 160 км в час.
Свличането е толкова голямо, че разклаща земята, а трусовете са регистрирани от апаратура, отчитаща земетресения. Интензивността им, записана от инструментите, е измерена на 2.5 по скалата на Рихтер.
Инцидентът е най-големото свлачище, което не е от вулканичен произход, в съвременната история на Северна Америка и се случва в най-големите създадени от човека земни разкопки в света.
В Bingham Canyon Mineе се добива мед от 1906 г., като мината доставя 25% от всичката мед, която се използва в Съединените щати. Повече от век минна дейност води до формирането на огромен кратер, който е дълбок 970 метра и с ширина около 4 километра.
Дупката е толкова впечатляваща, че е определена за национална историческа забележителност през 1966 г.
Когато мината се разраства и дупката става по-дълбоко и по-широка, работниците започват да поставят под въпрос стабилността на склоновете на ямата. Така че те инсталират най-новата технология за наблюдение, която включва специални сензори.
Именно благодарение на тези системи за мониторинг, както и на сеизмичната мрежа, управлявана от Университета на Юта, свлачището в мината е едно от най-добре документираните в историята.
В началото на 2013 г. операторите на мината отчитат признаци на нарастваща нестабилност на североизточната й стена. Сутринта преди свлачището движението е толкова силно, че районът е евакуиран.
Първото свлачище е регистрирато в 7 часа, а следващото – около 1.5 часа по-късно. Всяко от тях продължава 90 секунди.
Общо около 65 милиона кубични метра маса се спуска по склона – тя е достатъчна за покриването на територията на Central Park в Ню Йорк с 20 метра отломки.
Интересното е, че свлачището задейства шестнадесет малки земетресения. Въпреки че загубата на оборудване е неизбежна,с помощта на системата за ранно предупреждение целият инцидент се разминава без загуба на човешки живот.
Снимки: Wikipedia/University of Utah