Samsung или Tencent – коя ще е най-скъпата компания в Азия?
Технологичните гиганти Samsung и Tencent са все по-близо до трона на най-скъпата компания в Азия, след като и двете компании се радват на значителен ръст от началото на годината, пише Reuters.
Акциите на двете компании са добавили по над 30 процента към стойността си от началото на годината, с което те бележат най-добро представяне сред технологичните фирми с висока капитализация. Представянето е подкрепено от очакванията на инвеститорите за сериозен ръст в печалбите на двете компании.
Всичко това е в рязък контраст с технологични конкуренти като Apple и Alibaba, които се представят далеч по-неуспешно от началото на годината.
Наскоро Tencent измести Alibaba като най-скъпата китайска интернет компания и в момента е на 12-то място при компаниите с най-висока пазарна капитализация по данни на Thomson Reuters. Към момента Tencent се оценява на 249 милиарда долара, което е само с 10 милиарда по-малко от стойността на най-скъпата азиатска компания China Mobile.
В същото време, Samsung е с пазарна капитализация от 239 млрд. долара, което й отрежда 17-та позиция в световен план. През последните 12 месеца корейската компания превъзхожда значително своя голям конкурент на пазара за смартфони – Apple – по отношение на представянето на акциите. За този период ценните книжа на Samsung са скочили с 50 процента, докато тези на Apple са добавили едва три на сто.
Корейската компания успя да увеличи печалбите от мобилния си бизнес, след като тази година преструктурира продуктовата си гама. Цената на акциите скочи допълнително, след като Samsung повиши своите дивиденти и проведе обратно закупуване на ценни книжа.
От своя страна Tencent изненада приятно инвеститорите, обявявайки 47-процентно увеличение на печалбата си за второто тримесечие.
Въпреки оптимизма, на който се радват Samsung и Tencent, някои анализатори предупреждават, че компаниите са податливи на резки изменения. По отношение на Samsung Moody’s Investor Service предупреждава, че е възможно маржът на компанията да намалее през втората половина на годината поради сезонни фактори и изострена конкуренция.
Nomura коментира положението на Tencent, отбелязвайки, че високите очаквания, движещи акциите на компанията нагоре, сами по себе си представляват риск.