С коя ръка да държим телефона си, за да имаме добър сигнал?
Когато останем без покритие или мобилният ни телефон не работи добре, често обвиняваме мобилния оператор, инфраструктурата в страната или собственото ни устройство. Но решението на проблема може би е в собствените ни ръце - буквално, пише ВВС.
Доклад, поръчан от Северния съвет на министрите – организация за сътрудничество между държавите от Северна Европа (Исландия, Дания, Швеция, Финландия и Норвегия), които са глобални лидери в технологиите, анализира доколко ефективно мобилните телефони изпращат и получават сигнали.
Ръководителят на изследването, проф. Герт Педерсен от университета в Аалборг, Дания, анализирал получаването на сигнали от различни видове мобилни телефони и таблети. Данните показали, че ръката, с която държим телефона, когато говорим, е от голямо значение за оптималното приемане на сигнала.
При интелигентните телефони, които се произвеждат днес, антените не се виждат, те са скрити в телефона, за да се намалят размерите му. Но това спестяване на пространство има своята скрита цена. Според проф. Педерсен „доброто настройване на антената на телефона е много важно, за да се гарантира радиофоничното покритие“.
Той и екипът му анализирали 26 различни модела на най-известните марки и измерили в dBm (децибел-миливат) качеството на сигнала във всеки един от случаите. Изследователите установили, че при някои телефони разликата при използването им с едната или другата ръка е съществена.
Например в случая с iPhone 6, 6S и 6S Plus на Apple гласовият сигнал е много по-лош, когато използваме телефона с лявата ръка вместо с дясната. В случая със Samsung Galaxy S7 сигналът е по-добър, когато го използваме с дясната ръка. Но в случая на S7 Edge почти няма разлика, когато го използваме с лявата или дясната ръка.
Според изследването трябва да държим мобилния телефон с едната или с другата ръка, в зависимост от модела и дали искаме по-ясен гласов сигнал или по-бърз пренос на данни.
Трябва ли производителите да внесат някакви подобрения?
Проф. Педерсен съветва да поставят антената „по начин, че чувствителната й част да не се намира на мястото, където поставяме ръката си“. Според него ще бъде интересно, ако производителите включат информация за сигнала на антените, за да улеснят избора на купувачите.
Но за момента за потребителите би било добро решение да използват устройството си с хендс фрий винаги, когато това е възможно. По този начин „ръцете ви няма да се допират до телефона и това ще подобри сигнала“, казва проф. Педерсен.
„Освен това потребителите не трябва да притискат плътно телефона с ръка към ухото си. Трябва да го правят по-леко и ще имат по-добра връзка“, съветва изследователят.
Пет телефона, чийто сигнал е по-добър, когато го използваме с дясната ръка:
HTC Desire 626 (22.5 dBm)
iPhone 6S Plus (18.7 dBm)
LG G5 (18.4 dBm)
iPhone 6 (18.1 dBm)
Samsung Galaxy S7 (18 dBm)
Пет телефона, чийто сигнал е по-добър, когато го използваме с лявата ръка:
Microsoft Lumia 640 (21.6 dBm)
Microsoft Lumia 650 (21.1 dBm)
Sony Xperia Z3 Compact (21 dBm)
Huapei P9 (15 dBm)
HTC 10 (18.2 dBm)