Труден старт за плана за бъдеще без петрол на Саудитска Арабия
Саудитска Арабия полага големи усилия да намали зависимостта си от петрола и да се подготви за времето, когато вече няма да може да разчита на горивото, за да захранва растежа на своята икономика. През април тази година принц Мохамед бин Салман обяви планът за икономическо развитие Saudi Vision 2030, който да доведе до успешното изпълнение на тези цели.
Половин година по-късно обаче изглежда, че пътят към безпетролното бъдеще на страната ще бъде изпълнен с предизвикателства.
Като част от Saudi Vision 2030 бяха въведени редица икономически мерки за орязване на разходите - например отмяна на бонусите и намаляване на издръжката на държавните служители. Министерските заплати също бяха намалени с 20%.
Тези мерки ще помогнат на саудитските власти да намалят бюджетния дефицит, който през миналата година достигна 16% от БВП на страната. Много е вероятно обаче те да хвърлят непетролния сектор на икономиката в рецесия, тъй като ще се отразят на потреблението, пише Bloomberg в свой материал по темата, позовавайки се на мнението на икономисти.
Това би означавало, че евентуалният икономически растеж за тази година ще се дължи само на петролните приходи.
Според анкета на Bloomberg, общият икономически растеж в страната за 2016 г. ще бъде 1.1%. Capital Economics и BNP Paribas предвиждат първо свиване от 2009 г. насам.
„Ударите по домакинствата стават все по-големи,“ отбелязва икономистът на Capital Economics за Близкия Изток Джейсън Тъви, цитиран от информационната агенция.
Растящият песимизъм към краткосрочната икономическа перспектива на Саудитска Арабия подчертава предизвикателството, пред което е изправен принц Мохамед бин Салман - архитектът на икономическия план Saudi Vision 2030, който търси начин да подготви страната за бъдеще без петрол, но без да провокира недоволството на населението, което е привикнало към щедростта на държавата.
Още преди обявяването на плана властите в Саудитска Арабия вдигнаха цените на горивата и комуналните услуги. Според източници, запознати със ситуацията, правителството обмисля и отмяната на проекти за 20 млрд. долара. Международният валутен фонд очаква през следващата година бюджетният дефицит да падне до 10% от БВП на страната.
Властите в Рияд се опитват да намалят удара от икономическите ограничения. Централната банка на страната нареди на частните банки да преструктурират дължимите кредити, които не могат да бъдат обслужвани. В интервю за Bloomberg News през април принц Мохамед заяви, че правителството на страната разработва механизъм, който да предостави кеш на саудитците, разчитащи на държавни субсидии.
Вероятното свиване на непетролния БВП ще прекъсне дълъг период на стабилен растеж на цялостната икономика на страната. Растеж, който обаче бе поддържан от държавните разходи, захранвани от приходите от износа на въглеводороди. Именно това прави мерките за орязване на разходите в публичния сектор още по-болезнени.
През второто тримесечие на тази година непетролният БВП отбеляза ръст от 0.4% спрямо предходните три месеца, но частният сектор остана без изменение.
„В тази обстановка на фискални реформи и орязване на държавните разходи, не смятаме, че скоро ще видим ръст в непетролния сектор тази година,“ коментира Моника Малик, главен икономист на Abu Dhabi Commercial Bank.
В интервюто за Bloomberg принц Мохамед отчете, че планът ще попречи на краткосрочната перспектива за икономически растеж на страната. „Ние не очакваме растеж през първите години, защото това са години на реформа. След това обаче нашите очаквания са за много висок икономически растеж.“
Ефектът в краткосрочен план ще бъде „тежък“, очаква главният икономист на HSBC за Централна и Източна Европа, Африка и Близкия Изток Саймън Уилямс. По-високите цени на петрола ще помогнат, но 50 долара за барел „все още не е достатъчно“. „Приходи от такъв порядък не стигат за възраждането на икономиката, а просто забавят темпото на влошаване.“