Печелите добре, но не сте богати. Защо?
Знаем, че за всеки човек фразата „да си богат“ носи свое значение.
Всеки един от нас води различен начин на живот, има свои приоритети и финансови отговорности. Когато обаче нещата опрат до спестяване, винаги е лесно да се каже, но не и да се направи.
Днес няма да ви съветваме как да спестявате и за какво. Искаме да ви посочим няколко психологически и поведенчески модела, които допринасят за това „да се чувстваме разорени“.
1. Харчите така, сякаш вече сте богати
Често нямате търпение да си купите нещо или пък да седнете в ресторант и да си поръчате най-атрактивното ястие, тъй като „го заслужавате“.
Истината е, че още не сте получили заплатата си и вече имате изграден план как да я похарчите. А най-лошото е, че въобще не ви идва наум да планирате колко пари да заделите настрана.
„Харчете така, сякаш сте бедни. Така е по-вероятно да станете богати“.
2. Не сте си поставили истинска цел
Когато не разполагате с конкретни планове, трудно можете да станете богати – това е така, тъй като си губите времето в мечтаене и се наслаждавате на поредната си нова покупка.
3. Предпочитате да се оплаквате, вместо да предприемете реални действия
Хората често се вълнуват от съветите на другите, когато става дума за спестяване. Има причина, поради която вашата финансова ситуация не се е променила. Вие всъщност не правите нищо по въпроса.
Може да прочетете всичката литература на света по темата, но щом не си мърдате пръста да приложите съвет, няма как да бъдете богати и да контролирате финансите си.
„Аз не печеля достатъчно пари“
„Не знам как да инвестирам“
„Кредитните карти са дяволско дело“
Има всякакви извинения и вие със сигурност можете да ни споделите някое любимо свое!