Барак Обама завършва втория си мандат в Белия дом. Какво ще прави, след като се върне към почти нормалния си живот?

Преди време той се пошегува, че има няколко варианта – да се сдобие с шофьорска книжка, да играе голф всеки ден, да носи удобни дънки. Но може и да последва примера на някои от предшествениците си.

Business Insider разказва за интересните пътеки, по които са поели 12 бивши американски президенти, след като са се оттеглили от най-високия пост в страната.

1. Джордж Вашингтон създава пивоварна

След като завършва мандата си като първи президент на САЩ, Вашингтон предприема съвсем различно начинание: да прави уиски.

Пивоварната му е с размери едва 22 на 9 метра, но през 1799 г., годината на смъртта на Вашингтон, тя произвежда 11 000 галона от напитката. Производственият обем я превръща в най-голямата пивоварна в Америка за времето си.

2. Джон Куинси Адамс остава пристрастен към политиката



Един мандат като главнокомандващ във Вашингтон явно не е достатъчен за шестия президент на САЩ. След като губи битката за втори мандат през 1828 г., Адамс печели девет мандата в Конгреса като представител на Масачузетс.

Той работи там до самия си край. Адамс получава инсулт и припада на пода в Камарата на представителите през 1848 г. Умира два дни по-късно на 80-годишна възраст.

3. Франклин Пиърс заминава на ваканция с Натаниел Хоторн в Рим

Франклин Пиърс и писателят Натаниел Хоторн развиват дългогодишно приятелство, след като се записват в Bowdoin College през 1820 г. Когато Пиърс е сенатор, той назначава Хоторн на пост в митническата служба в Бостън, така че приятелят му, който има финансови проблеми, да продължи да пише.

А когато Пиърс се оттегля от президентския пост през 1857 г., той заминава на грандиозна ваканция в Мадейра, Португалия, Испания, Франция, Швейцария и Рим, където среща дългогодишния си приятел. По това време дъщерята на Хоторн е болна и писателят намира голяма утеха в лицето на Пиърс.

„Пиърс има толкова голямо и добро сърце, той е толкова мил и силен, че наистина ни стори голямо добро“, пише по-късно Хоторн за времето им в Италия.

4. Теди Рузвелт оцелява при луда експедиция в бразилската джунгла

През 1913 г., четири години след като напуска Овалния кабинет, Рузвелт поема на експедиция в Южна Америка с обещанието да улови и донесе животински видове, които да бъдат изложени в Американския музей по естествена история.

Но Рузвелт е преследван от лош късмет през целия си път. Докато изследва с екипа си неизвестна до този момент река, той се разболява от малария и получава рана на крака, която се възпалява и застрашава живота му. В един момент положението е толкова лошо, че той иска от спътниците си да продължат напред без него, но те отказват.

По-късно Рузвелт пише, че тежката експедиция откраднала десет години от живота му.

5. Уилям Хауърд Тафт става член на Върховния съд

До този момент той е единственият човек, който е заемал постове в съдебната и в изпълнителната власт в САЩ.

6. Уорън Хардинг предприема „пътешествие на разбирането“

След като напуска поста си през 1923 г., Хардинг решава да предприеме голямо пътуване на запад, на север до Аляска, след това на юг до калифорнийското крайбрежие. Оттам той пътува с кораб през Панамския канал, спира в Пуерто Рико, след което се завръща във Вашингтон.

Хардинг нарича това „Пътешествие на разбирането“ - нещо като пътуванията, които американските тийнейджъри предприемат днес в свободната си година между колежа и университета.

Но по време на пътуването си Хардинг се среща с американците лице в лице, за да поправи пострадалия си имидж преди президентските избори, на които смята да се бори за втори мандат. Неговото управление е съпътствано от скандали. За съжаление, Хардинг умира неочаквано по време на пътуването, докато е отседнал в Сан Франциско.

7. Хърбърт Хувър живее в хотел Уолдорф-Астория 30 години

Хувър се установил в президентски апартамент на 34-я етаж в луксозната Уолдорф тауърс и останал там от 1933 до смъртта си през 1964 г.

Още един забавен факт: година преди смъртта си Хувър пише книгата „Риболов за забавление и за измиване на душата“. Тя все още може да бъде намерена в книжарниците отвъд океана.

8. Джими Картър опитва да заличи неприятна болест от лицето на земята

През 1982 г., годината след края на мандата му, Картър създава организацията с идеална цел „Център Картър“, която се бори за човешките права в цял свят. Една от основните цели на организацията е изкореняването на дракункулозата - болезнено заболяване, причинено от пиенето на мръсна вода.

Благодарение на работата на Картър, случаите на заболяването намаляха от 3.5 милиона през 1986 г. на само 22 през 2015 г.

9. Джордж Буш-старши празнува рождените си дни екстремно

41-ят президент на САЩ отбелязва големите си годишнини със скок с парашут. Буш-старши отпразнува така 75-ата, 80-ата, 85-ата и 90-ата си годишнина. Не е известно дали планира подобен скок и за 95-ия си рожден ден. В момента той е на 92 години.

10. Джордж У. Буш започна да рисува портрети на световни лидери, на кучета и на самия себе си



Младият Буш организира няколко изложби с картини на световни лидери в своя Президентски център в Далас, щата Тексас. Неговият учител по рисуване разкри през 2013 г., че той е нарисувал и десетки портрети на кучета.

Хакери дори публикуваха няколко картини, които явно не са били предназначени за обществена консумация, включително автопортрети на бившия президент в банята.

11. Бил Клинтън спечели две награди Грами

Но те не му бяха връчени за известните му изпълнения със саксофон. През 2004 г. Бил Клинтън, бившият съветски лидер Михаил Горбачов и актрисата София Лорен спечелиха статуетката за аудиоверсията на детската приказка „Петя и вълкът“.

На следващата година Клинтън печели грамофонче и за озвучаването на автобиографията си „Моят живот“.

12. Уидроу Уилсън се появява на банкнотата от 100 000 долара

Уилсън е удостоен с честта да се появи на най-голямата американска банкнота, печатана някога. Но това се случва едва през 1934 г., десет години след смъртта му.

Банкнотата не е предназначена за публична употреба, а само за трансакции между банки на Федералния резерв.