10 факта, които може би не знаете за Полша
Повечето хора си мислят, че познават Полша - голяма държава в сърцето на Европа, по-точно деветата най-голяма на Стария континент, пише Daily Telegraph. Но колко наистина знаем за тази страната, която на 11 ноември отбеляза националния си празник - Деня на независимостта?
1. Денят на националната независимост е също и Ден на примирието
Съвременна Полша се появява от руините на Първата световна война точно на 11 ноември 1918 г. Бившият военен, превърнал се в държавник, Йозеф Пилсудски поема управлението на правителството след края на конфликта. В последните 150 години Полша е била под влиянието на различни по-силни държави, най-вече Русия, Австрия и Прусия.
Създаването на полска държава е една от 14-те точки за по-сигурен и по-щастлив свят, очертани от Съюзниците малко преди края на войната. Новата държава получава официално признание с официалния край на конфликта във Версайския мирен договор от юни 1919 г.
2. Крал Мешко - първият полски владетел
Историята на Полша обаче съвсем не се изчерпва с последните 98 години. Смята се, че първият полски крал е Мешко I, който заема трона от 960 до 992 г. Той е първият християнин владетел на страната и създател на династията на Пястите.
Той има синове Болеслав Смели (негов наследник) и Зигрид Горди (който може и да не е съществувал). Възможно е той да е дядото на английския крал Кнут Велики. Да, малко като в „Игра на тронове“, но наистина.
3. Краков разчупва калъпите през 1978 г.
Центърът на Краков е признат за един от най-добрите оцелели примери в Европа за средновековен град. Малцина обаче си спомнят как ЮНЕСКО побърза да официализира това. Сърцето на втория по големина град в Полша беше включено в първия Списък на световното културно наследство, публикуван през 1978 г., заедно с Национален парк „Йелоустоун“ и еквадорската столица Кито.
В придружаващото обяснение ЮНЕСКО отбелязва, че „търговският град от XIII в. има най-големия пазарен площад в Европа и много исторически къщи, дворци и църкви с великолепен интериор“.
4. Варшава е по-голяма, но може би не по-добра
Определението „най-големия пазарен площад в Европа“ на ЮНЕСКО се върти около думата „пазар“. „Ринек Глоуни“ - централният площад в Краков, със сигурност е голям и осеян с кафенета. Той е прекрасно място да прекарате свободен следобед и е с площ от 40 000 кв. м. Но като сурова площ това дори не е най-големият площад в Полша.
Тази чест се пада на Парадния площад, който се простира в центъра на Варшава. Със своята площ от 240 000 кв. м той е най-големият в ЕС. Ако трябва да сме честни обаче, този площад е меко казано невзрачен. Преместването на Музея за съвременно изкуство на площада, който трябва да отвори врати през 2019 г., е част от опитите за подобряването на външния му вид.
5. Варшава се гордее с дългата си история
Катедралата „Свети Йоан Кръстител“ е една от най-удивителните сгради във Варшава. Червените й тухли и гордата кула са гледка, на която всеки фотоапарат би се възхитил. Това е също една от най-старите сгради в полската столица. Построена е през 1390 г., но е почти напълно разрушена по време на Варшавското въстание от август-октомври 1944 г., когато нацистка Германия унищожава града.
90% от църквата са преднамерено разрушени от окупаторите веднага след въстанието. Тя е възстановена след края на войната, но църквата, която се издига върху пепелта, не е същата като тази от 1943 г. Сега църквата изглежда като сграда от XIV, а не от XX в.
6. Водата е навсякъде
В Полша се намират Мазурските езера, които обхващат площ от 32 000 кв. км в североизточната част на страната. Езерата са над 2000 и са свързани помежду си с канали. То е едно от предпочитаните места за почивка от поляците през лятото.
7. Рекард Одер е трансгранично бижу
Германия и Полша са в доста приятелски отношения в последно време. Един пример за топлото им приятелство е Междунардният парк „Долината на Долен Одер“ - защитена зона по двата бряга на реката, която определя част от границата.
Част от нея е разположена в Североизточна Германия (провинция Бранденбург), а друга част - в Северозападна Полша (провинция Западна Померания). Това е още едно от любимите места на поляците за лятна разходка. Любителите на птиците пък ще открият тук редкия за Европа черен щъркел.
8. Има приятен залив
Малко по на север Одер се влива в Щетинския залив, който е още една полско-германска копродукция. Това е голям залив, разделен от Батлийско море чрез остров Узедом, също споделян между двете съседни държави, и Уолин, изцяло полски. Тук се намират едни от най-известните плажове в Полша като тези на остров Карсибор.
9. Поляците обичат курортите си
Защото имат много. По-точно 527 км крайбрежна линия. Тук можете да откриете чудесни плажове. Миелно е изключително популярен курорт, чиито плажове, хотели и ресторанти са пълни с хора между юни и август.
10. Прекрасни корабостроителници
На северното крабрежие на Полша се намира Гданск - четвъртия по големина град в страната и пристанището, което изиграва голяма роля за разкъсването на Желязната завеса. Именно в тукашните корабостроителници се заражда профсъюзът Солидарност, създаден от бъдещия президент Лех Валенса.
Освен това в града се намира Шекспировият театър, постевен на Барда, както и множество кафенета и барове по улица Хлебницка.