8 от най-красивите разделени острови в света
Лидерите на кипърските гърци и кипърските турци се срещнаха в Женева тази седмица в опит да постигнат споразумение за политическо обединение на Кипър.
Срещата е смятана за „момента на истината“ за средиземноморския остров, който е разделен от 1974 г., когато Турция отговори на подкрепен от Атина военен преврат, като нахлу в Северен Кипър.
Инвазията превърна красивия средиземнороски курорт Вароша в призрачен град, който е празен и до ден-днешен. Кипър обаче не е единственият остров, разделен с граници. Daily Telegraph изброява още осем.
1. Ирландия
Много кръв е пролята заради присъствието на граница на остров Емералд, която разделя Ирландия и Северна Ирландия.
Последната е част от Великобритания, чийто суверенитет върху територията е източник на дългогодишен конфликт между ирландските републиканци, подкрепящи обединението на Ирландия, и юнионистите, които смятат територията за британска.
Проблемите приключиха с посписването на Белфасткото споразумение през 1998 г. Днес островът чупи рекорди по брой туристи с 2.1 млн. посетители само през 2016 г.
2. Нова Гвинея
Вторият по големина остров в света - след Гренландия, е разделен от политическа граница, която отделя Папуа Нова Гвинея и Индонезия. Първата включва източната половина на острова, а втората - западната половина.
Островът е синоним на конфликт и противоречия. Индонезия е обвинявана в нарушаване на човешките права на туземното население, голяма част от което иска независимост.
Папуа Нова Гвинея е критикувана, че поставя интересите на петролните компании пред човешките права и околната среда.
3. Борнео
Индонезия, Малайзия и Брруней делят третия по големина остров в света, който е най-известен с древните си тропически гори и застрашени борнейски орангутани.
В района живеят още застрашени от изчезване видове, незаконната търговия с животни процъфтява, а обезлесяването е сериозен проблем.
През годините различни държави са проявявали претенции към територията - преди години Филипините поиска част от острова. Но в последно време мирът преобладава в тази част на Югоизточна Азия, която е популярна дестинация за любителите на природата.
4. Испаньола
Съдбата на двете държави, които делят остров Испаньола, едва ли може да бъде по-различна: от едната страна е Хаити, преследвана от опустошителни природни бедствия и политически сътресения, а от другата - Доминиканската република, която е най-голямата икономика на Карибите.
Последната, с нейните пясъчни плажове и красиви голф игрища, е най-посещаваната държава на Карибите. Съседната държава Хаити беше принудена да обяви извънредно положение през октомври, след като ураганът Матю премина през страната.
5. Свети Мартин
Тази част на Карибите е разделена между Франция и Холандия. Известен с внушителната си архитектура, палмови дървета и пясъчни плажове, остров Свети Мартин е предпочитаната дестинация за френските и холандските туристи.
Културата, кухнята и валутата (евро) са силно повлияни от Европа, въпреки че местната музика, диалект и облекло носят отличителния карибски привкус. В холандската част на острова се намира летище „Принцеса Юлиана“, което изисква от пилотите да приземяват самолетите на много ниска надморска височина.
6. Тимур
Разположен на 1000 км западно от друг политически разделен остров (Нова Гвинея), Тимур беше поделен на две, след като жителите в източната му част гласуваха за независимост от Индонезия през 1999 г. Така се появи държавата Източен Тимур.
Индонезия пое контрол над Тимур през 1975 г., след като португалците се оттеглиха от областта и десетилетия наред подтискаше движението за независимост.
В крайна сметка тя се съгласи с референдума, на който 78.5% от хората гласуваха за самоопределение. Независимостта беше предоставена през 2002 г.
7. Огнена земя
Този остров се намира в най-южния край на Южна Америка и също е политически разделен. Историята на територията наистина е огнена. Аржентина и Чили проявяват претенции към нея, а през 1881 г. се съгласяват да си я поделят.
Чарлз Дарвин пише подробно за визитата си на Огнена земя, където вече има планина, кръстена на негово име. Със своите 2488 м тя е най-високата точка на острова.
8. Узедом
Този балтийски остров има бурна история. Анексиран е от Швеция, след това е купен от Прусия, а по време на Втората световна война е използван за тестово изстрелване на ракети от германските военновъздушни сили.
Сега мирът преобладава на остров Узедом, разделен между Германия и Полша през 1945 г., след конференцията в Потсдам. Днес островът е популярна ваканционна дестинация за граждани на двете държави заради пясъчните му плажове и красиви морски градове.
Снимки: Pixabay.com