Кои са основните пречки за бизнеса у нас
Основните приоритети на работодателите са четири - осигуряване на човешки ресурси за икономиката, подобряване на бизнес средата, подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС и развитие на капиталовия пазар.
Това каза Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в Националния пресклуб на БТА при представяне на позициите на Асоциацията на организациите на българските работодатели за развитие на страната през 2017 година.
Основната пречка за бизнеса е недостигът на човешки ресурси - и то не само висококвалифицирани, каза Велев. Необходимо е бърза и ефикасна реформа на образователната система, допълни той. Данъкоплатците плащат пари, които не се връщат в икономиката.
Принципът "парите следват ученика" да бъде преразгледан и професионалното образование да получи отново право на живот, защото универсалните гимназии се превърнаха в езикови, каза Велев.
Нужна е промяна в политиката на трудовата емиграция и облекчаване на внос на работна ръка - най-вече технически кадри. Трябва да се върви към споразумение с трети страни за внос на работници каза Велев. Той даде пример с държави от ЕС, които имат подобни споразумения със страни като Украйна Молдова и Армения.
Откакто работодатели плащат първите три дни от болничните листове те нараснаха от 7 милиона на 13.5 милиона годишно, каза Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара. Класовете за трудов стаж пречат на бизнеса и могат да бъдат служебния кабинет, допълни той.
С увеличаване на преките данъци върху доходите ще бъде ударена средната класа, каза Кирил Домусчиев и призова за запазване на сегашната данъчна система. "Не ни трябват нови ТЕЦ-ове и да наливаме милиарди в ядрената енергетика. Който иска да прави атомна централа - да поеме риск и да строи без държавно участие и гаранции", каза Кирил Домусчиев, председател на КРИБ.
Електронното управление е приоритет, на който бизнесът държи. То трябва да обхваща всички публични дейности, включително здравеопазването и правосъдна система, посочи Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата.
Колкото и малко се да увеличат данъците това веднага се отразява на международните класации за икономика, допълни той.