В Сингапур наблюдаваха рядка огнена дъга
Рядка „огнена дъга“ се образува в небето над Сингапур в понеделник само за 15 минути, съобщава Daily Mail.
Невероятната топка от многоцветна светлина се образувала „от нищото“ зад облак в понеделник следобед в североизточния квартал на Сингапур. Тя била толкова ярка, че първоначално минувачите я помислили за НЛО.
Огнената дъга е рядко явление, предизвикано от нахлуването на светлина през перести облаци на висока надморска височина. Слънчевата светлина се отразява през кристалните облаци в ярка призма от цветове.
„Никога преди не съм виждал толкова красиво природно явление. Беше нещо удивително. Беше доста ярко, някои хора казаха, че прилича на НЛО“, сподели стилистът на домашни любимци Бърнард Онг, който заснел на видео огнената дъга.
23-годишната студентка Натали Клаудия Уонг също уловила дъгата на телефона си към 17 ч,, преди да изчезне само 15 минути по-късно. „Отивах към автобусната ми спирка, когато бях удивена от този красив облак и от многобройните цветове, които той излъчваше. Това беше най-хубавото нещо, което съм виждала. Веднага активирах Facebook Live, за да споделя точния момент, в който го забелязах. Чувствах се много подтисната в последната седмица, но дъгата веднага повдигна настроението ми“, разказа Уонг.
Как се образува огнена дъга в небето?
Явлението е наречено така за първи път през 2006 г., когато е забелязано от журналист от Вашингтон. Метеорологът Джъстин Лок разказа пред 14 News, че са необходими строго определени условия за появата на подобно явление.
Това се случва само в перести облаци на голяма височина, които обикновено се образуват на около 5.4 км, изглеждат тънки и са съставени от малки ледени кристали.
„За да се създадат цветовете на дъгата, слънчевите лъчи трябва да влязат в ледените кристали под точно определен ъгъл, за да създадат ефекта на призмата на цветовия спектър“, обясни Лок и допълни, че слънцето трябва да се намира на височина от поне 58 градуса над хоризонта.
Същото се случва, когато наблюдаваме цветни залези. В тези случаи високите перести облаци произвеждат много цветове благодарение на ниския ъгъл на слънцето, което означава, че виждаме червено, оранжево и лилаво.