10 примера как смартфоните вредят на съвременното общество
Смартфоните промениха обществото. Този мощен социален експеримент умее да изолира хората, които прекарват часове наред, вгледани в устройствата си.
Като резултат нарасна броят на пътно-транспортните произшествия с пешеходци. Причината? Хората гледат телефоните си и не обръщат внимание на случващото се около тях.
Освен това в наши дни предпочитаме да сърфираме в интернет през телефона си, а не да общуваме „на живо“. Затова не е никак нелогично, че учените бият тревога. В света цари истинска „смартфонска зомби-чума“.
1. Смомби
През ноември 2015 г. сред младежи в Германия се появи думата „смомби“, което е комбинация от „смартфон“ и „зомби“. Тя прекрасно отразява реалната заплаха за обществената безопасност.
2. „Смартфонска“ наркомания
Психотерапевтът от Ню Йорк Нанси Колие неотдавна публикува свой труд, в който изучава негативното въздействие при прекомерната употреба на смартфоните. Сред изводите й пише, че средно човек проверява своя телефон на всеки 6 минути – т.е. 150 минути на ден.
Младите хора изпращат над 100 съобщения на ден, а 46% смятат, че без телефона си няма да могат да живеят. Всеки трети споделя, че предпочита да се откаже от секса, но не и от телефона.
3. Опасни покемони
Мобилната онлайн игра Pokemon Go пожъна огромен успех. Тя обаче се оказа сред факторите, които ни излагат на опасности, докато сме навън.
Концепцията на Pokemon Go е хората да се добират до различни места в реалния свят, за да откриват виртуални покемони. Трябва ли да споменаваме колко травми и дори смъртни случаи произтичат от това условие?
4. Тротоари, пригодени за смартфони
През септември 2014 г. в китайския град Чунцин бе открит отделен тротоар за потребители на смартфони. Днес на много тротоари има специални ленти, които се обозначени с бяла боя. Те са предназначени за хората, които не могат да отлепят поглед от екрана на телефона си.
5. Проблеми със смартфоните в Швеция
През последното десетилетие стотици шведски пешеходци получиха травми, тъй като се разсейват, ходейки по тротоарите. Причината е в употребата на смартфони.
През 2016 г. местната транспортна служба обяви, че за година най-малко 650 шведи са получили травми. Друго изследване сочи, че жителите на Стокхолм са най-склонни да рискуват на пътя.
В отговор на проблема художниците Якоб Семплер и Емил Тиисман създадоха пътни знаци, които предупреждават пешеходците и шофьорите на коли за „смартфонски зомбита“.
6. Фантомни позвънявания
Все повече хора се сблъскват с този проблем. Те чуват позвъняването на телефона или звука, оповестяващ получено съобщение, когато всъщност нищо такова не се е случило.
Фантомните позвънявания са признак на „смартфонската наркомания“. Тя най-често поразява жените.
7. Сеулска мания по смартфоните
През 2016 г. властите в Сеул обявиха, че броят на пътно-транспортните произшествия, свързани с употребата на смартфони, е нараснал тройно за последните 5 години.
Поради това в града са инсталирали експериментални пътни знаци: „Бъдете внимателни по време на ходене със смартфон в ръка“. Могат да бъдат видени в 5 от най-оживените пешеходни зони в Сеул.
8. Светещи тротоари
През февруари 2016 г. в град Бодегравен, на оживено кръстовище около училище, бяха поставени специални светофари на пешеходните пътеки за „смартфонските зомбита“.
Те са предназначени за хора, които не отлепват поглед от екраните на телефоните си. Когато светофарът светне в червено, под краката на пешеходците мигат червени светлини.
9. Хонконгското "племе на наведените глави"
Според изследване на Ipsos Group, над 80% от жителите на Хонконг на възраст 15-34 години имат смартфон. Манията по телефоните е толкова широко разпространена, че дори се зароди дефиницията „племе на наведените глави“.
През февруари 2015 г. неврохирургът Чен Ки-Мин предупреди, че постоянно наклонената глава към екрана на телефона провокира повече проблеми, свързани с шийните прешлени.
10. Смъртоносна опасност за деца
През февруари 2017 г. английското министерство на транспорта съобщи, че използването на смартфони води до бум на детската смъртност на пътя.
Броят на нещастните случаи с деца, които са свързани с употребата на смартфони, е нараснал с 6% за периода от юли до септември 2016 г., в сравнение с предходната година.