30 млн. долара набра стартъп за технологични конструктори за деца
Спомняте ли си времето, когато децата просто си играеха с техните играчки? Въпреки че малчуганите и сега могат да правят точно това, много родители предпочитат да похарчат високи суми за играчки, разполагащи с технологични компоненти. Така евентуално децата им биха се развили като софтуерни разработчици или инженери, когато пораснат. Според Асоциацията на производителите на играчки в САЩ основна тенденция за пазара през тази година ще са продуктите с образователна цел относно роботиката, пише Techcrunch.com.
Китайски стартъп, намиращ се в Шънджън, носещ името Makeblock набра 30 млн. долара, за да служи на всички гореспоменати родители, произвеждайки комплекти за сглобяване на роботи, предназначени за деца. Компанията твърди, че има клиенти в 140 страни и продуктите й се използват с образователна цел в 20 хил. училища по света.
Най-разпознаваемите играчки на стартъпа са малък вседоход, който може да се препрограмира и Airblock – дрон, който може да бъде сглобен дори и от начинаещи.
Компанията предлага широка гама продукти, включително някои, които провокират усмивка. Например Music Robot Kit включва ксилофон и ... пневматичен чук.
Makeblock използват графичен способ, за да превърнат писането на код в игра. Така начинаещите ще могат да програмират своята играчка, без да се налага да напишат и един ред код за целта – просто ще трябва да подредят на екрана различни части в определен ред, подобно на пъзел.
Evolution Media China и Shenzhen Capital Group са компании, които инвестираха в стартъпа. Свежият капитал би трябвало да помогне на Makeblock да се конкурира с широк спектър производители на технологични играчки, които помагат на децата да вникнат в програмирането от рано. Такива конкуренти са фирми като LittleBits, SparkFun, ArcBotics, Flybrix, като в играта влизат дори производители на роботи като Wonder Workshop и Ozobot.
Изпълнителният директор на Makeblock Джейсън Уанг споделя, че е израснал в бедност без достъп до технология. За първи път той се е докоснал до персонален компютър чак в колежа, за да се научи да програмира в значително по-късен етап в живота. Въпреки това неговата страст към технологиите го накарала да иска да привлече все повече младежи, поради което създал Makeblock през 2011 година.
Компанията планира да използва набраните средства за разширяване на екипа, развитие на нови продукти, производство и международна експанзия. Сред целите е и отваряне на офис в САЩ. Инвеститорите виждат в стартъпа възможност за появата на „Lego от ново поколение“, казва Уанг.