Руските милиардери увеличават богатството си
Руските милиардери са добавили общо 104 млрд. долара към банковите си сметки през миналата година. Причина за това е възстановяването на стоковите пазари и скок в цената на руската валута.
Русия може да се похвали с 96 милиардера, които притежават общо 386 млрд. долара. Няколко от тях са свързани с Владимир Путин, а поне един – с Доналд Тръмп, твърди Forbes.
"Протежетата и хората, занимаващи се със стокови пазари, се справят добре“, казва Андерс Аслунд, който е икономически съветник в руския парламент в годините след разпадането на СССР. „Цените на стоковите пазари скочиха през миналата година и поради това и богатството се увеличи“, казва той.
Само 9 от всички 96 руски милиардери отчитат спад в богатството си през миналата година.
Трима от големите печеливши са близо до Путин. Генади Тимченко, който притежава 23% от компанията за природен газ Новатек, има състояние в размер на 16 млрд. долара – с 4.6 млрд. долара повече спрямо 2016 година. Акциите на Новатек поскъпнаха с 27% в периода февруари 2016 – февруари 2017 година.
През 2014 година американското финансово министерство предприе санкции спрямо Тимченко поради съмнения, че самият Путин е инвестирал в петролна фирма, на която той е съосновател. Руският милиардер продаде 43% от фримата Гунвор, ден преди влизане в сила на американските санкции.
Строителният магнат Аркади Ротенберг, някогашен спаринг партньор по джудо на Путин, също попада под американските санкации, обявени през 2014 година. Милиардерът е почти утроил личното си богатство от 1 млрд. долара до 2.6 млрд. долара само за една година.
Въпреки санкциите, приходите на неговата строителна фирма SGM Group нарасват с над 20% през 2015 година. През същата година руското Министерството на транспорта подписва ексклузивен договор с компанията за построяването на мост, който да свързва Русия с полуостров Крим. Договорът е на стойност 3.7 млрд. долара. Завършването на моста е планирано за 2018 година.
Юри Ковалчук има славата на личния банкер на Путин. Милиардерът се завърна в списъка на Forbes за най-богати хора в света за първи път от 2014 година. Според Панамските досиета, банката на Ковалчук навярно е помогнала на Путин да прехвърли милиони долари в офшорки - нещо, което и двамата отричат. Американските санкции бяха наложени и върху банката на Ковалчук, който получи прозвището „касиера“ на Путин.
Руските милиардери печелят и от поскъпващата рубла. Цената на валутата спрямо щатския долар скочи с 35% през миналата година.
Няколко руски олигарси, които не са чак толкова близки до Кремъл, също увеличиха богатството си. Петролният магнат Вагит Алекперов, бивш съветски зам. министър, спечели 5.6 млрд. долара в резултат на скок от 42% в цената на акциите на Лукойл.
Алексей Мордашов, гигант в сферата на металургията, добавя 6.6 млрд. долара към сметката си в резултат на повишение в цената на индустриалните метали и засиленото търсене от страна на Китай. Мордашов се надява, че инфраструктурните проекти на Доналд Тръмп в САЩ могат да му спечелят допълнителни приходи.
Владимир Лисин, занимаващ се отново в сферата на металургията, е увеличил богатството си от 9.3 млрд. долара до 16.1 млрд. долара през 2017 година. Той спечели 830 млн. долара само за три дни в резултат на победата на Тръмп на президентските избори в САЩ.
Алуминиевият магнат Олег Дерипаска вдига състоянието си от 2.1 мрлд. долара до 5.1 млрд. долара за една година. Причина за това е, че цената на алуминия се възстановява, след като близо 2 години страдаше от сериозен спад.
Арас Агаларов, развиващ дейност на пазара за недвижими имоти, който се надяваше, че ще построи Trump Tower в Русия още преди Тръмп да стане президент, притежава 1.7 млрд. долара. Това е с 500 млн. долара повече спрямо миналата година.
Синът на милиардера Емин Агаларов споделя в интервю пред Forbes, че баща му действително има връзки с Тръмп и сега, когато вече е президент на САЩ, се надява „да не забрави приятелите си“.
Увеличението на богатството на олигарсите не се отразява в доходите на обикновените граждани. Страната си прилича по нещо с най-сериозния си опонент в лицето на САЩ – голяма част от богатството е съсредоточена в тесен кръг хора.