Как Португалия възстанови икономиката си и увеличи заплатите?
На фона на предимно негативните икономически новини от Стария континент след началото на световната финансова криза през 2008 г. резултатите на Португалия са необичайно положителни.
През ноември 2015 г. на власт в страната дойде премиерът социалист Антонио Коста, малко след като Гърция се измъкна на косъм от пълен финансов крах. Но докато гърците са затънали в жестоки мерки за ограничаване на разходите, които така и не успяват да активират повторно икономиката, португалците успяха да постигнат нещо невероятно – намаляване на фискалния дефицит, увеличаване на заплатите и пенсиите на служителите и пенсионерите, пише ВВС.
По-добър резултат
Както пише британското списание The Economist, през 2016 Португалия е намалила фискалния дефицит наполовина до 2.1% от брутния си вътрешен продукт. Това е най-добрият резултат след прехода към демокрация през 1974 г.
Икономиката постига растеж в три поредни години, а правителството успя да върне заплатите и пенсиите на равнището им отпреди кризата. Кабинетът на Коста изглежда оправдава предупрежденията на много икономисти относно отговора на световната криза – че освен от строги ограничения европейските държави се нуждаят и от мерки, които да стимулират вътрешното търсене, за да съживят растежа.
Т.е., ако правителството харчи повече, ще реактивира икономиката, ще увеличи събираемостта на данъците и в крайна сметка ще понижи съществуващия фискален дефицит.
Строги икономии
Португалия прие силен пакет от мерки за ограничаване на разходите между 2011 и 2014 г. В замяна на това тя получи 78 млрд. евро от ЕС и МВФ, за да изплаща дълга си. Но през 2014 г. страната регистрира спад на БВП, а безработицата достигна 15%. По онова време икономистите се съмняват дали Португалия може да обслужва дълга си.
Коста дойде на власт една година по-късно начело на лява коалиция, обещавайки край на строгите икономии. И за по-малко от 24 месеца осезаемите резултати са налице. Централната банка счита, че за 2019 г. безработицата ще намалее до 7%, а износът ще нарасне с 6%.
Проблемите остават
Това обаче съвсем не означава край на проблемите за португалската икономика. Както пише The Economist, Европейската комисия продължава да предупреждава за нестабилност на банките в страната. Правителството критикува МВФ и ЕС, че не са предложили достатъчна помощ на Португалия в годините на най-тежка криза.
Освен това въпреки спада на фискалния дефицит външният дълг продължава да расте и може да достигне до 131% от БВП, както отбелязва The Economist.Но контрастът между подобряването на социалното положение в Португалия на фона на влошаването в други европейски страни е забележим наред с политическите последици от възстановяването на икономиката.
Социологическите изследвания дават на социалистическото правителство преднина от десет процентни пункта пред опонентите му.
Спокойствие
Португалия се превръща в оазис на политическото спокойствие на фона на тревожните сътресения в Европа. Португалският опит изглежда подкрепя идеята, че икономиката не е точна наука.
Стандартните лекарства за икономическите проблеми като крайните икономии не винаги са идеалното решение. Португалия продължава да търси своето макар и далеч от ортодоксалния икономически път на МВФ.