Българите във Великобритания работят повече за по-малко пари
61% от заетите в промишлеността във Великобритания българи и румънци са работили повече от 40 часа седмично, в сравнение с 32% от британците. В същото време те са печелили по-малко от британските си колеги, показват официални данни на британската Национална статистическа служба, цитирани от ВВС.
Имигрантите от ЕС заемат повече от една десета от работните места в сектора на промишленото производство на Острова, като често те са по-високо квалифицирани от работата, която вършат.
Британското правителство смята да промени начина на управление на миграцията, след като страната напусне ЕС. То все още не е очертало модела, който ще възприеме, след като правилата за свободно придвижване на съюза престанат да важат, но обеща, че ще продължи да привлича във Великобритания „най-блестящите и най-добрите“.
Според британската статистика миналата година в страната е имало 3.4 млн. чуждестранни служители, които са съставлявали 11% от британския трудов пазар. От тях 2.2 млн. са били граждани на страни членки на ЕС (7%), а 1.2 млн. - на страни извън ЕС (4%).
Една седма (14%) от заетите в търговията на едро и дребно, хотелите и ресторантите са били имигранти, като над половин милион са били граждани на страни членки на ЕС. Работниците от страни от съюза са съставлявали 11% от сектора на промишленото производство.
12% от заетите във финансовата индустрия и бизнеса във Великобритания са били чуждестранни граждани, включително 382 000 от ЕС. Близо 40 от небританските работници са били на по-ниска от квалификацията им позиция спрямо 15% от британските граждани.
„Днешният анализ показва значително въздействие на международната миграция върху британския трудов пазар. Тя е особено значима в търговията на едро и дребно, ресторантьорството и хотелиерството, в държавната администрация и здравеопазването, където са заети около 1.5 млн. небритански граждани“, съобщи Анна Боди от британската Статистическа служба.
„Имигрантите от Източна Европа, България и Румъния е по-вероятно да работят повече часове и да получават по-ниски заплати от другите служители, което отчасти отразява броя им на по-ниско квалифицирани позиции“, допълни тя.
Работници от групата на първите 14 страни членки на ЕС, включително Германия, Италия и Франция, са получавали 12.59 паунда на час, което е по-високо заплащане от средното за Великобритания от 11.30 паунда. В същото време работниците от Източна Европа са получавали най-ниското заплащане от 8.33 паунда на час.
Най-висока заетост от 83% е регистрирана сред осемте държави от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., и България и Румъния, спрямо 62% за гражданите на държави извън ЕС.
Причината, според Статистическата служба, е, че много граждани на страни извън ЕС пристигат във Великобритания, за да учат. Правителството си постави за цел да намали годишната нетна миграция от 273 000 души, според последните статистически данни, до под 100 000 души.
„Сега бизнесът трябва да се съсредоточи върху наемането и обучаването на местни кадри и да се пази от по-евтината работна ръка от Източна Европа. Работодателите трябва да се обръщат към чуждестранни служители, само когато са изправени пред истински недостиг на работна ръка или на квалифицирани кадри“, заяви Алп Мехмет от лобистката група Migration Watch UK.