Вчера се навършиха десет години, откакто популярният телефон на Apple - iPhone, е пуснат в продажба за първи път в САЩ, пише ВВС.

Това е големият залог на основателя на компанията от Купъртино Стив Джобс, който обяви пускането на устройството през януари 2007 г., представяйки го като „iPod с широк екран и сензорен контрол, революционен мобилен телефон и интернет навигатор“.

Десет години по-късно калифорнийската компания е продала милиарди бройки от скъпоценното си устройство, превърнало се в един от най-успешните продукти в историята.

Това не е първият смартфон, но стана първото устройство, което успя да промени навиците ни в много отношения. За това малко по-късно допринесоха също Google и Android.

Какво се промени с появата на iPhone на Apple?

1. Устройството постави интернет в ръцете ни



Интернет промени нашето общество в много аспекти и влиянието му нямаше да е толкова голямо, ако не можехме да го имаме, буквално, в ръцете си. С годините се увеличиха приложенията, платформите и формите за използване на мрежата до степен, че тя се озова в центъра на ежедневния ни живот.

Шведската телекомуникационна компания Ericsson публикува неодавна доклад за мобилността, който показва, че тенденцията продължава. Очаква се в идните шест години повече от един милион нови хора да използват интернет на телефона си всеки ден.

Според компанията само между 2016 и 2017 г. трафикът на данни е нараснал със 70%. Може да се каче, че на практика говоренето по телефона излиза от мода. Макар и не напълно – цифрите показват, че новите аудиовизуални опции възстановяват използването на гласа.

2. Интегрира снимките в ежедневието ни



Днес на практика е немислимо да си купим телефон без камера. Преди десет години положението беше точно обратното. Едновременният възход на социалните мрежи и интелигентните телефони позволи интегрирането по невиждан до тогава начин на мобилната фотография в живота ни.

През 2016 г., според консултантската компания Deloitte, са били споделени и качени в интернет 2.5 млрд. снимки. Близо 90% от тях са направени със смартфон.

Според доклада „Инфо тенденции“ на Keypoint Intelligence, половината от снимките през 2011 г. са направени с мобилен телефон. През 2017 г. броят им е нараснал до 85%.

Днес документираме ежедневието си с камерата на мобилния телефон – от храната до хората, с които сме, и местата, които посещаваме. Новите камери на iPhone-те, които тепърва ще навлязат на пазара, обещават нови революции във фотографията.

3. Промени начина ни на работа



Чрез различните си модели iPhone, Apple ни представи различни приложения, които улесниха работата ни в интернет. Чрез App Store, първия виртуален магазин за приложения, компанията, създадена от Джобс и ръководена в момента от Тим Кук, промени рутината ни на работното място в много отношения и стимулира развитието на нови платформи от Apple и конкурентите й.

Функции като GPS, приложения като Uber и, разбира се, имейлът се оказаха жизненоважни за успеха на тази тенденция.

4. Стимулира видеоразговорите



Apple беше първият производител на телефони, който добави система за видеоразговори. Това се случи през 2010 г. Стив Джобс го демонстрира по време на представяне, на което използва изключително новаторския по онова време iPhone 4 в Сан Франциско, Калифорния.

Устройството беше първото, което включва фронтална камера за използване конкретно за FaceTime (системата за видеоразговори). Първата версия можеше да се използва само между iPhone-и и да се свързва с wi-fi мрежа. Днес обажданията са универсални в почти всички отношения.

5. Улесни начина за съхранение и слушане на музика



Още от самото начало Apple заложи на музиката. Преди iPhone, iPod позволи на много хора да носят музиката си навсякъде, без почти да заема място. iPhone направи още една крачка, като добави iTunes Store - виртуална библиотека с музика, която се превърна в първия бизнес за продажба на музика онлайн.

През 2015 г. се появи Apple Music - музикална стрийминг услуга на технологичната компания, която конкурира Spotify и отива отвъд песните и видеоклиповете. Неотдавна се състоя премиерата на новия й документален филм „Не мога да спра, няма да спра: Историята на едно лошо момче“, в който хип хоп изпълнителят Шон „Диди“ Комбс разказва за създаването на дискографията си.

Очаква се още по-голямо развитие. Apple нае двама директори на Sony за създаването на нови видеа в Apple Music. Дали ще можем да ги гледаме по iPhone-а си?