За какво харчат парите си възрастните милионери в Япония?
Президентът на най-голямата железопътна компания на японския остров Кюшу имал сериозен проблем – прекалено малко хора се возели на неговите влакове.
Населението застарявало и тъй като пенсионерите не пътуват до работа, трикът бил хората да бъдат накарани да искат нещо, от което нямат нужда непременно. Едно решение на този проблем – супер луксозни влакове.
Това се оказва такъв хит, че две от водещите железопътни компании на Япония го копират. През май East Japan Railway Co. пусна своята версия – влак с 10 спални вагона, който превозва своите 34 пътници в абсолютен лукс.
Таваните и стените на модерната версия на стария Ориент експрес приличат на стъклена медена пита, във влака има пиано музика на живо, а менютата са изготвени от елитни готвачи. Въпреки че цените достигат 8 400 долара за тридневно пътуване, всички места са резервирани до март.
След седем рецесии за две десетилетия е лесно да се забрави, че Япония все още има много пари. В страната има повече милионери, отколкото където и да било, с изключение на САЩ, според Bain & Company.
Пазарът на луксозни стоки в Япония е единственият в света, който бележи ръст през миналата година. Произведените в Европа аксесоари, като чанти Hermes и часовници Rolex, все още се купуват, но сега множество японски пенсионери харчат сериозни суми за първокласни пътувания.
“Япония е страхотен пазар за луксозни стоки и услуги,” казва Грег Шулце, туристически агент в Expedia Inc. “Пазарът на луксозни пътувания точно започва да наваксва.”
Страната е на мода сред чуждестранните туристи, които я посещават в рекордни нива. Хора, като Фуджио Умемото - възрастен японец, който притежава яхта заедно с неколцина негови приятели, обаче са основните клиенти на луксозните туристически услуги.
След като десетилетия наред спестява и накрая се пенсионира, 67-годишният Умемото казва, че в момента разполага с много време и пари за харчене. Той не споделя колко е получил, но през миналата година служителите, които са се пенсионирали, след като цял живот са работили за една и съща компания, са получавали бонус средно в размер на 210 000 долара, според проучване на Japan Business Federation.
“Ипотеката ми е изплатена, отгледал съм децата си и сега се концентрирам върху това да се забавлявам,” казва Умемото. “Нямам нужда от повече вещи. Искам да харча парите си за спомени и преживявания”, споделя той пред Bloomberg.
Японската икономика не произвежда много от супер богатите хора в света — едва шестима японци попадат в класацията на 500-те най-богати хора в света на Bloomberg, в сравнение със 164 американци.
За сметка на това обаче тя произвежда милиони милионери. В Япония има повече хора с ликвидни активи на стойност над 1 млн. долара (2.7 милиона души), отколкото в Германия и Китай, взети заеднно, според World Wealth Report, изготвян от консултантската компания Capgemini.
В страна с намаляващо население богатите и възрастните са две препокриващи се демографски групи. Ръстът на капиталовия пазар е спомогнал за увеличаването на броя на японските милионери с 11% през 2015 г. - последната година, за която Capgemini има данни.
“Начинът, по който действа японското общество, е, че то създава хора, които са богати,” казва Хироюки Миямото, консултант в Nomura Research Institute Ltd. в Токио.
Разделението между богати и бедни обаче се задълбочава и много японци не се справят толкова добре в живота. Заплатите намаляват среднo с около 10% от пика през 1997 г., според японскaтa данъчнa службa.
Това е осеаземо проявление на проблема с дефлацията в страната, както и причината по-голяма част от потребителския пазар да се насочи към дискаунт вериги, като компанията за мебели Nitori Holdings Co. и компанията за дрехи Uniqlo, собственост на Fast Retailing Co.
В света на лукса обаче тази част от общата макроикономическа картина няма значение. Според Expedia японските резервации за първоклaсни пътувания със самолет растат два пъти по-бързо от тези за икономична класа през миналата година.
По дани на JTB Corp. - най-големия туроператор в страната, броят на клиентите на подразделението на компанията за луксозни почивки Royal Road Ginza е скочил 10 пъти, в сравнение с 2003 г. - първата година, в която то започва работа.
Нарасналите разходи на пенсионираните японци може би са най-видни в индустрията на круизните кораби, където броят на японските пасажери се е увеличил с 12% през миналата година до рекордните 248 000, според министерството на транспорта.
От Nippon Yusen K.K. информират, че местата за тримесечно околсветско пътешествие на най-луксозния кораб на компанията почти са свършили още в първия ден след обявяването му. Най-скъпите билети за това преживяване струват около 230 000 долара.
Търсенето привлича и чуждестранни конкуренти. Базираната в САЩ Princess Cruises ще започне да предлага целогодишно круизи от японски пристанища през следващия април. Друг оператор, Genting Hong Kong, изпрати един от най-големите си презокеански лайнери в Япония този месец. Италианската MSC Cruises ще предложи първия си японски круиз през следващата година и обмисля още четири през 2019 г.
Hoshino Resort Co., която е построила шест големи луксозни комплекса от 2005 г. насам, през миналата година отвори хотел в традиционен японски стил в сърцето на финансовия район на Токио. Оазис, който буквално се намира в сянката на заобикалящите го небостъргачи с офиси.
Там няма естествени топли минерални извори, така че за да заработи спа комплексът, е трябвало да копаят почти 1.5 км в земята. Хотелът на 18 етажа предлага общо 84 стаи.
Повечето хора не гледат на пътуването с автобус като на луксозен вариант, но японските компании търсят лукса и тук. Преди няколко години притежаващата универсални магазини Isetan Mitsukoshi Holdings Ltd. започна да предлага луксозни турове за разглеждане на забележителности, използвайки автобуси, които се доближават до първата класа в самолетите. Те са с капацитет само за 10 човека на площ, на която иначе се побират 40 или повече.
JTB започна да предлага собствена версия на тези турове през април. Билет за най-скъпото пътуване, което продължава 12 дни през горите и планините на Източна Япония, струва 13 000 долара.
JR Kyushu Railway Co. - компанията пионер в луксозните пътувания с влак в Япония, експериментира от години с всякакви видове влакове, добавяйки екстри, като барове, дивани и специални кабини, за да улавя въображението на туристите. През 2013 г. те стигат до магическата формула със суперлуксозния си влак със спални вагони Seven Stars.
“Много се гордеем с всичките си туристически влакове,” споделя в интервю през миналата председателят на компанията Коджи Караике. “Направихме нещо, което никоя друга японска железопътна компания нямаше.”
Скоро всички компании може би ще имат такива влакове.