75% от атентатите в света са извършени в тези 10 държави
Уестминстър, Манчестър, Лондон Бридж, Финсбъри парк... През 2017 г. Великобритания беше обект на няколко атаки, определени като терористични от властите.
Има разбиране, че Европа се превръща все по-често в мишена на атентати. Франция, например, неотдавна отбеляза първата годишнина от атентата с камион, при който загинаха 87 души по време на празненството по повод националния празник на страната в Ница.
Припомняме и бомбените атентати в метрото и на летището в Брюксел през март 2016 г., както и атентата срещу коледен базар в Берлин в края на миналата година. Последните цифри, публикувани от Global Terrorist Database, обаче потвърждават, че от статистическа гледна точка този вид инциденти няма да са рядкост.
През цялата минала година кървавите атентати само в Западна Европа са съставлявали 2.5% от всички атаки, извършени въз основа на трите критерия, по които са съставени базите данни:
1. Имат политически, социални или религиозни мотиви
2. Предназначени са да изпратят послание до по-голяма аудитория отвъд непосредствените жертви
3. Извършени са извън международно признатите военни действия
71% от 34 623 души, които са загинали през 2016 г. в резултат на атентати, отговарящи на тези критерии, са съсредоточени в четири страни: Ирак, Афганистан, Сирия и Сомалия.
Топ 10
Вероятно малцина си спомнят атентата в квартал Карада в Багдад, при който загинаха 382 души по време на Рамазан миналата година. Това е и най-кървавият атентат през 2016 г.
Това е над два пъти повече от загиналите по време на споменатите вече атентати в Брюксел, Ница и Берлин, при които загубиха живота си 134 души, включително извършителите.
“Тези атентати (в Западна Европа) продължават да са малка част, много малка част от атентатите, които виждаме“, казва Ерин Милър, програмен директор на Global Terrorism Database.
„Явно получават голямо внимание, защото са необичайни и влизат в новините, докато Близкият изток малко се губи в пейзажа“, казва Милър пред ВВС. Данните на органа на Националния консорциум за изследване и отговор на тероризма към министерството на вътрешната сигурност на САЩ, показват, че голяма част от атентатите стават далеч от погледа ни.
75% от всички „терористични атентати“, регистрирани от базата данни, са съсредоточени в десет страни: Ирак, Афганистан, Индия, Пакистан, Филипини, Сомалия, Турция, Нигерия, Йемен и Сирия. Според някои експерти, този процент дори може да е подценен, тъй като Global Terrorism Database систематично изключва инцидентите, които не са съобщени от медиите.
Ислямска държава и останалите
„Цифрите варират много в зависимост от това къде се получават данните и на какъв език“, казва Мия Блум, преподавател по комуникации в Щатския университет в Джорджия. Базата данни използва предимно новини на английски, както и преводите на чуждестранни медии, предоставяни от Open Source Center към ЦРУ.
Сигурното е, че през 2016 г. Ирак е страната, която е пострадала най-много от терора, тъй като там са регистрирани 35% от жертвите на атентати на глобално ниво – средно по 33 души на ден.
Шест от десетте най-смъртоносни атентата също са се случили в тази страна, като за всички отговорност е поела самопровъзгласилата се Ислямска държава. Това е и най-активната терористична групировка на глобално равнище с общо 1430 атентата.
Европа - най-големият туристически пазар, въпреки тероризмаЕвропа остава най-големият туристически пазар в света, след като е успяла да привлече 620 милиона души от 1 .2-та милиарда международни туристи през 2016 г.
В Афганистан обаче действат също талибаните, в Нигерия – Боко Харам, а в Сомалия – Ал Шабаб, наред с други организации. Не всички атентати, определени като терористични, са били извършени от ислямистки групировки.
В страните от топ десет действат също сепаратистки групировки, като ПКК в Турция или Армията за освобождение на Белуджистан в Пакистан.
Третото място, което заема Индия, до голяма степен се дължи на 126-те бомбени атентата, извършени миналата година от маоистки групировки.