Скок при азиатските технологични акции след резултатите на Apple
Акциите на азиатските технологични компании поскъпнаха до 17-годишни върхове днес, след като положителният ефект от изнесените добри резултати на Apple се пренесе и на пазарите на производителите на части в световен мащаб, което пък компенсира спада при енергийния сектор.
Акциите на най-скъпата компания в света поскъпнаха с 6% в следборсовата търговия, до рекордните над 159 долара за брой, с което пазарната капитализация на Apple нарасна до над 830 млрд. долара.
Това би трябвало да помогне на индекса Dow Jones да премине границата от 22 000 пункта, когато търговията бъде възобновена днес в Ню Йорк.
Технологичният гигант обяви по-добри от очакваните продажби на iPhone, приходи и печалба на акция и даде индикации, че предстоящото представяне на новия смартфон, отбелязващ 10-ата годишнина от пускането на iPhone върви по план.
Сред доставчиците на Apple акциите на LG Innnotek поскъпнаха с 9%, докато тези на SK Hynix добави близо 3% към цената си. Пазарната капитализация на Murata Manufacturing нарасна с 4%, докато акциите на Taiyo Yuden поскъпнаха с 3.8%.
Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI се покачи с 0.8% до нива, недокосвани от 2000 г., с което ръстът на индекса от началото на година вече възлиза на 40%.
Този ръст балансира спада при производителите на суровини и при енергийните компании. Японският Nikkei 225 нарасна с 0.4% днес.
Ниската инфлация, заедно с политическото напрежение във Вашингтон, намалиха риска от ново вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ през тази година, което пък понижи лихвите по облигациите в световен мащаб.
Подобряването на данните на други големи икономики също така помогна за обезценяването на долара с близо 11% от върха от януари, което пък облагодетелства суровините и развиващите се пазари.
На Уолстрийт вчера Dow Jones затвори с ръст от 0.33%, докато S&P 500 добави 0.24% към стойността си, а Nasdaq нарасна с 0.23%.
На валутните пазари доларът се отдалечи от достигнатите преди това дъна, в резултат основно на позиционирането на пазарните играчи – мечките вече са заели толкова къси позиции, че са предпазливи да продават дори още повече от щатската валута.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се стабилизира на ниво от 93.085 пункта, след като преди това докосна 92.777, най-ниското му ниво от началото на май 2016 г. Еврото се търгува на ниво от 1.1812 спрямо долара, недалеч от 2.5-годишния връх от 1.1845 долара, достигнат в понеделник.
Доларът се търгува без промяна спрямо йената на ниво от 110.60, след като за кратко падна под 110 във вторник за първи път от повече от шест седмици насам.
Цените на петрола бяха поставени под натиск на фона на нарастващите запаси от горива в САЩ.
Цената на петрола от сорта брент се понижи с 42 цента, до 51.36 долара за барел. Спадът при щатския лек суров петрол също бе с 42 цента, до 48.74 долара за барел.