Френският президент Еманюел Макрон и премиера Бойко Борисов обърнаха гръб на помпозните официалности и протокола.

Веднага след съвместната си пресконференция двамата хвърлиха саката си и се разходиха се в двореца "Евксиноград", където се отдадоха на приятелски разговори.

Макрон с любопитство разгледа градината на двореца и слънчевия часовник там. Двамата говориха, гледаха морето, а френският президент се поинтересува дали има делфини.

"Кой е живял в този замък", попита още той. "Тук са идвали на ваканция лятно време", отговори Борисов и обясни, че резиденцията е отворена специално заради посещението на Макрон.

"Догодина ще има председателство, ще дойдеш", заръча премиерът на френския президент.

По време на срещата Еманюел Макрон няколко пъти подчертава, че приема българския министър-председател за свой приятел.

"Искам да кажа, че ако съм тук днес, то е не само защото Борисов бе първият европейски лидер, който приех във Франция след встъпването ми в длъжност, но и защото той е мой приятел", каза той по време на пресконференцията.

България е изпълнила критериите и може да стане пълноправен член на Шенгенското пространство, каза Еманюел Макрон след срещата си с президента Румен Радев по-рано днес.

„България очаква подкрепа от Франция за приемането й в Шенгенското пространство, в Организацията за икономическо сътрудничество и в чакалнята на Еврозоната. България трябва да участва във всички дискусии, на които се решават въпроси за членството в различни организации”, заяви българският държавен глава, цитиран от Дарик радио.

Позициите на българския президент Румен Радев и френския му колега Еманюел Макрон съвпадат по темите за засилване на контрола срещу мигрантската вълна, социалния дъмпинг и задълбочаването на сътрудничеството в сферата на отбраната. Това заявиха двамата държавни глави след срещата им на „четири очи”.

Българският президент изтъкна, че е нужна обща европейска политика в сферата на сигурността. Той се обяви за засилване на охраната на външните граници и на политиката на връщане на мигранти, както и за реформа на политиката за предоставяне на убежище. Той сподели неговата загриженост за „социалния дъмпинг”, подчертавайки обаче, че въпросът е от компетенцията на правителството.

„България е против измамите със социални осигуровки и заобикалянето на правилата. Налице са проблеми като данъчен и корпоративен дъмпинг, както и на неколкократно ниско заплащане на работници от новите страни членки спрямо техни колеги за същото количество и качество на труда”, заяви Радев.

Макрон отправи остри думи към полския министър-председател Беата Шидло заради неговото изявление, че държавата му няма да си промени позицията за промяна на директивата за командироване на работници. „Полша не е страната, която задава посоката за развитие на Европа. Тя върви срещу европейските процеси и с изявлението на министър-председателя се допусна нова грешка. Полша изостава от Европа, а полският народ заслужава повече”, каза Макрон.

По време на разговора си двамата президенти са обсъждали още сътрудничеството в областта на туризма, науката и културата, както и европейската перспектива пред Западните Балкани. „Ако не им бъде представена такава, рано или късно те ще представят балканска перспектива пред Европа”, допълни Радев.