5 причини за и против да инвестирате в акции на Apple
Apple Inc. ще представи най-новите си продукти на 12 септември. И ако слуховете за дългоочаквания iPhone 8 не бяха достатъчно впечатляващи, сега, след като инвеститорите окончателно имат дата, която да очакват, еуфорията достигна върхови нива.
Насрочената дата е малко повече от 10 години след дебюта на iPhone - събитие, което влезе в историята като определящ момент за потребителската електроника, за инвеститорите в технологичния сектор и за мегабранда, който Стив Джобс изгради.
Акциите на Apple са поскъпнали с над 820%, откакто iPhone излезе на пазара преди десетилетие. Това е повече от 12 пъти по-голяма доходност от индекса S&P 500 за същия период.
Капиталовият пазар обаче е брутално място, където инвеститорите гледат към бъдещето, а не към миналото. Затова големият въпрос, докато наближава поредната глава от сагата Apple, не е какво е постигнала компанията в миналото, а накъде се е запътила в бъдещето.
От MarketWatch представят пет сериозни причини инвеститорите да вярват в Apple и други пет за това, че трябва да продадат акциите си, да приберат печалбата и да стоят далече от компанията.
5 причини да купувате акции на Apple
Пазарните нагласи се завърнаха: След доста разочароващ период през по-голямата част на 2015 г и през 2016 г., акциите на Apple се представят добре напоследък, в това число отбелязвайки и 5-процентен скок за ден в началото на август.
Акциите на компанията поскъпват с 40% от началото на годината, което е около 4 пъти по-голяма доходност, в сравнение с S&P 500 през 2017 г. Книжата на компанията също така поскъпват с около 80% от достигнатите през май 2016 г. дъна.
Същото важи и за ръста: Разбираемо е защо някои инвеститори изгубиха доверие в Apple през 2016 г. Компанията за първи път отчете спад в продажбите на iPhone, както и спад в общите си приходи.
Ръстът обаче се завърна, като приходите се очаква да се покачат с 15% през настоящата финансова година, а печалбата се очаква да отбележи увеличение от близо 20%. Евентуален голям успех на новия iPhone може да постави компанията на пътя на още по-голям ръст.
Кеш: Темата за близо 260 млрд. долара кеш на Apple е доста обсъждана. Продължаващите надежди за данъчни реформи и по-важното - за данъчна ваканция по отношение на репатрирането на средства обратно в САЩ, прави тази сума по-значима от всякога.
Дори и ако Apple изгуби една трета от тази сума при данъчна ставка от 35%, компанията все още ще разполага с достатъчно средства, за да купи The Walt Disney Co. или Cisco Systems. Това е нещо изумително.
Увеличение на дивидента: Вместо придобивания, Apple най-вероятно ще използва кеша си, за да го върне на акционерите. Откакто възобнови изплащането през 2012 г., дивидентът е скочил с 66% за пет години.
Също толкова важно е, че този дивидент възлиза на около 25% от печалбата за следващата година, така че има достатъчно възможности за увеличение на дивидента, дори и без да се използват средствата на компанията в чужбина или дългови пазари.
Какво следва: Много от изброените по-горе неща може и да са известни на хората, които следят Apple, но още една причина да се инвестира в компанията е трайният й ръст в сегмента на услугите, които включват лицензионни възнаграждения за дигитално съдържание от iTunes, такси за Apple Pay и други източници на приходи, които не са на преден план.
Този сегмент тихомълком се разрасна до близо 30 млрд. долара годишни продажби и изглежда още не е приключил, ако се съди по увеличението от 22% на годишна база в последния доклад на компанията.
Услугите съставляват едва около 11% от общите продажби, но продължават да се разрастват бързо и най-важното – показват, че Apple разполага и с други козове, освен с постоянното обновяване на iPhone.
5 причини да продадете акциите на Apple - прочетете на следващата страница
Ненадеждна история: Успехът на Apple в последните 10 години е ясен, но краткосрочното представяне е много по-непостояннно, отколкото мнозина си мислят. Да, акциите поскъпнаха напоследък, но този филм сме го гледали и преди и той може да завършва лошо.
Цената на акциите падна с около 30% от върха за 2015 г. до дъната през 2016 г. В периода 2012 - 2013 пък акциите на компанията поевтиняха наполовина.
Натискът върху iPhone: Акциите на всички компании биват пооставяни под натиск, но това важи особено за Apple, тъй като те до голяма степен зависят от новия смартфон.
Устройството вече представлява две трети от продажбите, а дебютът на iPhone често води до това, че този сегмент поглъща дори още по-голям дял от продажбите в тримесечието, в което бива представен новият модел.
Това означава, че през септември положението е всичко или нищо, а оптимизмът през последните 12 месеца не оставя много място за грешки от рода на търсене на iPhone, предположения за цена от 1 000 долара, непредвидени проблеми с доставчиците в Азия и какво ли още не.
Има си причини хората да казват “купувай въз основа на слухове, продавай въз основа на новини” и Apple може да напомни за това в идните седмици.
Проклятието на компаниите с огромна пазарна капитализация: Страхотно е да достигнеш стабилността и мащабите на една от най-големите компании на Уолстрийт. Това обаче също така е рецепта за стагнация и незадоволителни резултати.
Както отбелязаха от Wall Street Journal наскоро, “Компанията от индекса S&P 500 с най-голямата пазарна стойност изостава зад индекса по доходност в последните 45 години.” Постигнатото от Apple е невероятно, но по-важното е как компания, която струва 800 млрд. долара, може да увеличи стойноста си с нови 50% или 100%.
Проблеми в Китай: iPhone е голяма работа в САЩ и инвеститорите бяха въодушевени от резултатите там през последното тримесечие. Последните данни за печалбите обаче показаха много разочароващ 10-процентен спад в Китай — регион, на който много други компании гледат като на двигател за растеж.
През последните няколко години Apple изпитва сериозни затруднения да установи постоянна връзка с китайските потребители; делът й от китайския пазар дори намаля за първи път в началото на тази година и в момента възлиза на едва 9.6%. Ако Apple иска да постигне устойчив растеж, трябва да разбере по-добре китайския пазар.
Рискове, свързани с борсово търгуваните фондове: Достатъчно е да се каже, че най-големите компании изостават по доходност в последните десетилетия, но в ерата на индексните фондове и стадния манталитет на Уолстрийт, рискът е още по-голям за Apple, ако инвеститорите загубят доверие в пазара и започнат да продават акциите на широкообхватни фондове, като SPDR S&P 500 ETF SPY или S&P 500 ETF IVV.
В крайна сметка, Apple представлява 4% от S&P 500, благодарение на тежестта на пазарната й капитализация.
Забравете за кеша: Aко индексните инвеститори просто решат леко да ограничат експозицията си към акции, рисковете за Apple са сериозни.
Чарли Мънгър от Berkshire Hathaway предупреди наскоро, че “Индексните фондове ще бъдат вечни собственици, които никога няма да продават.” Така че трябва да се внимава с това какво ще се случи с акции, като тези на Apple, към които има по-големи очаквания, ако и когато тези инвеститори решат да тестват тази идея, ако този бичи пазар се преобърне.