Търново се срутва, Варна потъва в свлачище
Велико Търново се срутва, а част от Варна потъва в свлачище. Такава най-общо е картината в двата големи български града, чиито сгради са в опасност - едни от старост, а други – заради действащи свлачища.
Десетки къщи на 100-150 години в старата част на Велико Търново са застрашени от срутване, показа репортерска проверка на вестник "Монитор". Най-голям е техният брой на улиците „Гурко” и „Опълченска”. Част от къщите се необитаеми от десетилетия, а в други живеят възрастни старци самотници, забравени от синове и внуци.
Бабите и дядовците признават, че се страхуват от жилищата, които могат да се превърнат в техни ковчези, но пари за ремонт нямат. А ако дадат на общината да ги събори, те ще трябва да останат на улицата. „Зная, че тази къща един ден ще стане моя ковчег, ще се събори и ще ме затрупа, но изход няма. Така ще си отидем две старици, никому ненужни вече – аз и тя”, с тъжна въздишка споделя възрастна жена от ул. „Гурко”.
Тя разказва, че синът й заминал да учи в София преди повече от 40 години и там си останал. Искал да вземе и майка си, но тя отказала. „Тук съм се родила, тук искам и да си умра”, категорична е жената.
От общината във Велико Търново признават, че проблемът със старите къщи убийци е сериозен, но и те са с вързани ръце. Собствениците на повечето от тях отдавна не живеят в старата столица и не искат да ги ремонтират. В същото време обаче не дават и общината да им ги събори.
„Без тяхното разрешение не можем една керемида да преместим, защото ще ни съдят за самоуправство в чужд недвижим имот”, обясняват общинарите. Единственото, което им остава, е да правят проверки и да издават предписания, които никой не спазва.
А на всичкото отгоре част от къщите в старата част на града са и част от общия архитектурен паметник на културата „Стария град” и за да се правят каквито и да е ремонти по тях, се иска разрешение от бившото НИПК в София. А докато такова решение се получи, понякога къщите вече са се срутили.
Впрочем през последните 2-3 г. ежегодно на ул. „Опълченска“ падат поне по 1-2 къщи. През тази година общината боядиса и ремонтира част от къщите по главната улица, а в момента продължават ремонтите на още няколко в района на Паметника на Велчовата завера. Като цяло обаче положението с къщите в старата част на Търновград продължава да бъде тревожно.
Варна обсадена от 29 свлачища
Стотици семейства, които живеят по стръмните скатове на морската столица или по брега на морето, където разместването на земните пластове е постоянно и не се знае кога ще тръгнат по надолнището, са преодолели страха и напук на всички предпазни мерки, не напускат жилищата си.
Целият ни град е заобиколен от свлачищни зони, обособени от географското разположение и активирани от човешката дейност, коментират специалисти от „Геозащита”. От началото на 2008 г. на територията на община Варна са регистрирани 61 свлачища, 18 от които са активни.
Общата им площ в района надхвърля 33 000 декара. Само под и около Варна дремят общо 29 свлачища.