Вреди ли туристическият бум на малка Исландия?
Би било честно да се каже, че огромният бум в туризма спаси икономиката на Исландия – страната, от която тръгна глобалната финансова криза.
Дали обаче това спасение не води други проблеми след себе си?
Населението на Исландия е около 300 хил. души, което повдига въпроса колко туристи може да поема малкият остров?
Една от най-популярните атракции в страната е Blue Lagoon – басейн с естествено затоплена вода, извираща от недрата на острова, перманентно е заета от туристи.
„През първата ни година през 1994 г. имахме около 50 хил. гости, а през тази година очакваме 1.3 млн. души“, казва Гримур Саемундсен, шеф на Blue Lagoon, цитиран от BBC.
През миналата година Исландия е била посетена от 1.7 млн. души, което е три пъти повече спрямо 2010 г., когато малката страна с 330 хил. души население тепърва се отърсваше от генезиса на финансовата криза, като паралелно с това страдаше от изригването на вулкана Ейяфятлайокутъл, който парализира въздушния транспорт в Европа за около седмица.
„В дългосрочен план Ейяфятлайокутъл имаше позитивен ефект, тъй като вулканът постави Исландия на картата“, казва Саемундсен. „Навярно туристите са чули за първи път за Исландия, докато са стояли блокирани по летищата“, добавя той.
Туризмът се оказва важна част от икономиката на страната, след като през 2008 г. трите най-големи банки на острова фалираха, предвещавайки настъпването на финансовата криза, която разтърси целия свят.
9 години по-късно икономическият ръст на страната достига 7% годишно и безработицата е на ниво по-малко от 3%. Туристическият бум е отговорен за създаването на десетки хиляди работни места.
„Туризмът действително ни помогна да стъпим на крака“, казва Гилфи Магнусон, професор в Исландския университет и бивш министър на икономиката след банковата криза.
„Определено възстановяването щеше да отнеме повече време, ако не беше този неочакван бум“, казва той.
Всичко това обаче води и до други неочаквани ефекти – липса на капацитет за справяне с туристическия наплив.
През лятото ресторантите в Рейкявик са пълни до максимум. Има недостиг на хотелски стаи, което насочва туристите към платформата AirBnB, а главната улица на града се е превърнала в място, пълно с магазини за сувенири.
„Нямаме съседи повече“, казва Бенони Аегесон, който живее в центъра на Рейкявик от 1970 г. насам. По думите му, всички жилища в центъра се отдават под наем на прииждащите туристи.
„Беше много модерно младите хора да живеят тук, но сега цените скочиха толкова много, че младите вече не могат да си го позволят“, разказва Аегесон.
„Спекуланти идват и купуват апартаменти и магазини, което започва да ни тревожи относно бъдещето на центъра като място за живеене. Ако тук останат само възрастни хора и туристи, то има опасност центърът на града да умре“, добавя мъжът.
Има ли лимит на туристите, които може да поема малката островна страна?
Инга Хлин Палсдотир е директор на кампанията Visit Iceland, като е ръководила промотирането на страната като туристическа дестинация през последното десетилетие. Според нея, отговорът на този въпрос е твърде сложен.
„Ако кажете, че посетителите на Исландия ще достигнат 5 млн. души до 5 години, като всички те ще дойдат в Рейкявик, определено бих се притеснила“, казва тя.
По думите й, ако туристите посещават и други места, освен Рейкявик, то 5 млн. посетители няма да се окажат много за малкия остров.
„Към днешна дата не мисля, че страдаме от претоварване – ако говорите с някой извън Рейкявик, ще чуете да се оплаква, че иска повече туристи да го посещават“, казва Инга Хлин Палсдотир.