Най-щастливата страна в света се превръща в Мека на стартъпите
Силициевата долина е известна като стартъп столицата на света. Тук предприемачите набират средства, развиват технологичните си платформи и намират инвеститори.
Но един град, известен с морската си индустрия, се превръща в една от най-бързо разрастващите се технологични сцени извън САЩ.
Норвежката столица Осло регистрира повишение със 160% на инвестициите в стартъпи миналата година, сочи докладът „Състояние на града“ през 2017 г. Това е вторият най-голям скок в скандинавския регион - след Швеция, която постигна растеж от 171%.
„В Осло има процъфтяваща стартъп сцена, но тя все още е в начална фаза на развитие“, казва Телеф Торлейфсон, партньор в норвежката компания VC Northzone.
Норвегия е осмата най-богата страна в света отчасти благодарение на най-големия си износ – петрола. Неотдавна тя беше определена за най-щастливата страна в света в доклада за световното щастие на ООН за 2017 г.
Суверенният фонд на страната достигна богатство от един трилион долара миналия месец.
В последните години Норвегия трябваше да се справя с по-ниски цени на петрола в Близкия Изток и Венецуела. Сега лидерите на страната гледат към екологични технологии като следващата голяма машина за пари – естествен ход за страна, която дълго време е ангажирана с устойчивото развитие.
В момента Норвегия е единствената страна, въвела данък върху въглеродните емисии, а правителството предлага субсидия от 25% за автомобили с нисък разход на гориво.
„Ако искате да разрешите най-големите проблеми в света днес, наистина се нуждаете от технология и иновации“, казва коронованата принцеса на Норвегия Мете-Марит пред CNN.
Коронованият принц Хаакон и коронованата принцеса Мете-Марит насърчават повече предприемачи да се възползват от инвеститорите, заинтересовани от финансирането на социалноориентирани стартъп компании.
Миналата година в норвежки технологични компании са направени 78 инвестиции на обща стойност 100 млн. долара, сочат данните от доклада „Състояние на града“. Около 15% от технологичните инвестиции в страната са насочени към устойчиво развитие - най-високия дел сред скандинавските страни, установи изследователската компания Nordic Web.
Други северни европейски градове, като Копенхаген и Хелзинки, са свикнали да създават успешни стартъпи, като Spotify и Rovio, създател на Angry Birds. „Качеството на предприемачите в страната днес е много по-високо, отколкото преди десет години“, казва Торлейфсон от Norwegian VC Northzone.
Той е един от първите инвеститори в Spotify и има разнообразно портфолио от дигитални технологични компании, повечето от които са от Скандинавия. Northzone е инвеститор в новрежката компания Kahoot! - платформа за научаване, основана на игрите, която се използва предимно в училищата.
Тя има 50 милиона уникални потребители на месец.
„В Осло има много капитал и много пари отиват в технологиите. Мисля, че тези елементи помогнаха за превръщането на Осло в добро място за създаване на компании“, казва генералният директор на Kahoot! Ерик Харел.
Макар че повечето потребители на Kahoot!'s са в САЩ, 85% от средствата им са от Скандинавия. „Установихме, че намирането на финансиране в Европа е сравнително лесно. Скандинавската общност от предприемачи е сравнително малка, така че достъпът до капитал не е толкова труден“, отбелязва Харел.
Стартъп сцената в Норвегия е в подем, но за момента страната е произвела само един еднорог – блокчейн платформата IOTA. Блокчейн е база данни за криптовалути, която не се регулира от централната власт и се използва много в развиващите се страни.
Само тази година Силициевата долина добави 44 еднорога. Еднорог е стартъп компания, оценявана на повече от един милиард долара.
Но от 2014 г. делът на Силициевата долина в глобалните еднорози намяла с почти 50%, сочат данни на Northzone, публикувани в Wall Street Journal. В същото време броят на еднорозите в Азия и Европа нарасна значително – съответно с 400 и 700%, само за три години.
Мартине Квеим от компанията CHOOOSE - новрежка платформа за климатичните промени, смята това за предимство. „Норвегия все още е твърде незряла, в сравнение с много други части на света, което създава страхотни възможности за внимателните инвеститори“, казва Квеим.
Един от тези инвеститори е Nordic Impact, която инвестира само в компании с бизнес модел, насочен към устойчивото развитие. Тя е един от първите инвеститори в стартъп компанията CHOOOSE, която е съсредоточена в елиминирането на въглеродните емисии, произвеждани от големите компании.
Тя работи с Рамковата конвенция за климатичните промени на ООН и със Системата за търговия на емисии на ЕС за продажба на въглеродни квоти на физически лица и социалноотговорни компании.
Процесът на закупуването на въглеродни квоти обикновено е запазен за големи корпорации с големи въглеродни емисии. Така въглеродните квоти ще станат по-ограничени за големите замърсители.
„Имаме инвестиционен интерес, защото намерихме добър начин да свържем идеализма със зеления капитализъм“, казва Квеим. Андерс Лиер, президент на Nordic Impact, смята, че могат да се спечелят повече пари от компании, съсредоточени в устойчивото развитие.
„Младите хора искат да купуват добри продукти, които са добри за планетата и искат да плащат добри цени за тях“, казва Лиер. На фона на нарастването на стартъп компаниите и търсените от тях възможности за финансиране, някои от тях привличат вниманието и на инвеститори извън страната.
„Много инвеститори, с които говорим сега, идват извън Норвегия. Визията и мисията на компанията изглежда нямат граници“, казва Квеим.