Достъп до глобалните пазари чрез договорни фондове
Договорните фондове са сред най-широко разпространената форма на спестяване в световен мащаб. Те са подходящи за хора, които нямат необходимите знания, възможности и време сами да управляват професионално спестяванията си – както инвеститори, които искат да постигнат добра диверсификация при сравнително малка инвестиция, така и като част от индивидуална инвестиционна сметка с цел намаляване на риска и постигане на експозиция към богата палитра от инструменти при по-малки транзакционни разходи и нулеви данъци в България. За разлика от други спестовни продукти, договорните фондове са напълно ликвидни – това ги прави подходящи за хора, които не са сигурни кога точно ще имат капитал за нови инвестиции или нужда от теглене.
Какво представляват договорните фондове?
Договорните фондове (наричани още взаимни фондове) представляват професионално управлявани инвестиционни портфейли, следващи строго определен мандат или стратегия и съставени от различни класове активи – акции, облигации и др. Всеки фонд обединява парите на отделните инвеститори в общ пул и с тези средства закупува ценни книжа според инвестиционния си фокус. Ако мандатът на фонда, например, е да следва развитието на американски компании с голяма пазарна капитализация, с парите се купуват американски акции от индекса S&P 500. Купените ценни книжа формират портфейла на фонда. Всеки инвеститор притежава процент от този портфейл в зависимост от големината на инвестицията си. Когато цените на активите в портфейла се покачват, стойността на портфейла се увеличава и съответно цената на дял нараства.
Тези фондове са най-често от „отворен тип“, т.е. емитират нови дялове, когато инавеститори си купуват от фонда и така размерът им расте. Целта на договорните фондове е множество по-малки и/или средни по обем инвестиции клиенти да получат достъп до диверсифицирана стратегия и професионално управление на парите им. Мениджърът на фонда купува и продава ценни книжа за целия фонд едновременно вместо за всеки клиент поотделно. По този начин отделните инвеститори не само получават по-добра диверсификация за парите си, но и плащат значително по-ниски транзакционни разходи за управлението на средствата си.
Какви са предимствата на инвестицията в договорни фондове?
Как се инвестира в договорен фонд?
Договорните фондове в България се управляват от управляващи дружества с лиценз от Комисията за финансов надзор. След като инвеститорът избере в какъв фонд желае да инвестира, разгледа рисковия профил, географския фокус и инвестиционната стратегия на различните фондове, той трябва да се обърне към управляващото дружество. Покупката се осъществява по актуалните котировки на фонда, които ежедневно се актуализират и публикуват на сайта на управляващото дружество, както и на сайта на БАУД (Българската асоциация на управляващите дружества). Продажбата на дялове от фонда също става чрез поръчка при управляващото дружество.
Мисли глобално
По данни на Statista в света има над 110 000 договорни фонда, 44% от домакинствата в САЩ са инвестирали някаква част от спестяванията си в договорни фондове. Договорните фондове в България са над 100 и управляват над 1 млрд. лв.
Добрата практика е ликвидните спестявания на даден човек или семейство да не са съсредоточени в една държава, особено в собствената му, където този човек има естествена концентрация на житейски и икономически рискове. Ето защо днес ще ви представим три договорни фонда, инвестиращи в различни класове активи на глобалните пазари. Това са Expat Bonds, Expat Global Equities и Expat Emerging Markets Stocks, управлявани от най-голямата независима компания за управление на активи у нас – Експат Асет Мениджмънт.
Чрез фондовете на Експат инвеститорът има достъп до инвестиционни възможности от цял свят. Котировките им са в лева, което е удобство за инвеститора, като в същото време той няма риск към българската валута, тъй като фондовете инвестират приоритетно в инструменти в щатски долари и евро. Минималната инвестиция в договорните фондове на Експат е 100 лв., което ги прави подходяща форма и за месечно спестяване и своеобразна алтернатива на доброволното пенсионно осигуряване. Екипът, който управлява фондовете, следи стотици компании и финансови инструменти от различни региони и в разнообразни валути, така че да постигне по-добра диверсификация за спестяванията и да ги защити от местни рискове.
Съветите на Експат как да изберем договорен фонд
Човек трябва да има такъв процент облигации в портфейла си от инвестиции на колкото години е, гласи старо правило. Т.е. младият човек би инвестирал предимно в акции и по-рискови инструменти, а по-възрастният е добре да се насочи към по-нискорискови инвестиции с баланс между стабилност на спестяванията и потенциал за добра доходност. По правило инструментите с фиксирана доходност (облигациите) са с по-ниско ниво на риск, тъй като изплащат текущ доход под формата на купонни (лихвени) плащания и по-този начин намаляват пазарния риск за инвеститора. Облигациите имат и падеж (матуритет), което ги прави по-лесно прогнозируеми от акциите и, съответно тяхната цена търпи по-ниска ежедневна волатилност.
Expat Bonds е фонд с консервативно към умерено рисково портфолио от държавни и корпоративни облигации на емитенти от цял свят. Той се стреми да предлага по-добра възвръщаемост в сравнение с тази от депозити, но с едно голямо предимство – инвестициите в него са напълно ликвидни (могат да се продадат по всяко време).
От друга страна, колкото по-млад е човек, толкова по-голяма част от спестяванията му е добре да бъдат насочени към акции, казват учебниците по финанси. Една от причинините е, че младият човек има по-дълъг хоризонт на инвестиция и дори да има моментни спадове на пазарите, дългосрочният му хоризонт позволява да изчака възстановяване на акциите. Едно от основните предимства на акциите е, че стойността им нараства повече от нивото на инфлацията и по този начин дългосрочен инвеститор би спечелил много повече от акции в сравнение с други форми на инвестиции и спестяване, като инструментите с фиксирана доходност.
Expat Global Equities е насочен към инвестиции на развитите пазари и дава на инвеститорите експозиция към широка палитра от акции на първокласни емитенти – с фокус върху САЩ, Япония и Европа. Фондът инвестира директно в акции от New York Stock Exchange и Euronext, както и във високо ликвидни борсово търгувани фондове с експозиция към даден сектор и държава.
За по-добра диверсификация и в търсене на атрактивна доходност инвеститорите е добре да включат в портфейла си и елемент на инвестиции на развиващите се пазари. Това са Азия, Латинска Америка, Южна Африка, Източна Европа. Анализът на компаниите от тези региони, валутният риск и транзакционните разходи са основна бариера пред местните инвеститори. През последните години наблюдаваме, че страните от развиващия се свят допринасят много повече за световния ръст на икономиката, което ги прави задължителен компонент в дългосрочен инвестиционен портфейл.
Експат дава по-лесен, ликвиден и евтин достъп до тези пазари чрез Expat Emerging Markets Stocks – договорен фонд, насочен към инвестиции в ликвидни акции на големи компании и индексни фондове от изброените региони. Фондът цели да се представя по-добре от широкия индекс MSCI Emerging Markets и инвестира основно в ADR-и и GDR-и на компании от развиващите се страни, които се търгуват на London Stock Exchange и New York Stock Exchange. С цел по-ефикасно управление на позициите по страни инвестира и в борсово търгувани фондове, листвани на тези борси.