Природните бедствия стрували 306 млрд. долара на САЩ през 2017 г.
Природните бедствия са стрували на САЩ рекордните 306 млрд. долара през 2017 г. - третата най-гореща година в историята, съобщи Националната агенция за океанските и атмосферни изследвания, съобщава Reuters.
Федералната агенция подчертава икономическите рискове от подобни бедствия, въпреки че администрацията на президента Доналд Тръмп поставя под съмнение причините за тях и започна да изтегля САЩ от глобалното споразумение за борба с климатичните промени.
Агенцията съобщи, че горските пожари в западната част на страната и ураганите Харви, Мария и Ирма са допринесли за превръщането на 2017 г. в годината с най-големи разходи до момента.
Предишният рекорд беше 215 млрд. долара, поставен през 2005 г., когато ураганите Катрина, Уилма и Рита връхлетяха Източното крайбрежие на САЩ.
В същото време средната годишна температура в САЩ е била 12.6 градуса по Целзий през 2017 г. и е по-висока от средната температура през XX век и третата най-висока температура от началото на воденето на статистика през 1895 г., след 2012 и 2016 г., съобщава агенцията.
„Природните бедствия причиниха рекордни щети в САЩ тази година“, писа в Twitter сенаторът от Илинойс от Демократическата партия Дик Дърбин.
„Няма съмнение, че климатичните промени ще струват трилиони долари повече в идното десетилетие и че имаме причина, свързана с финансите и националната сигурност, да действаме“, допълни той.
Учените отдавна стигнаха до извода, че въглеродният диоксид и други емисии от фосилни горива и индустрията са причина за климатичните промени, които водят до наводнения, суша и по-чести мощни бури.
Тръмп обеща да стимулира производството на петрол, газ и въглища.