Европейската икономика с най-висок растеж от десетилетие
Икономиката на Европейски съюз се радва на най-добрата си година от десетилетие насам, доказвайки, че дълговата криза и страховете, свързани с нея, вече са в миналото.
През четвъртото тримесечие на 2017 г., както еврозоната, така и целият ЕС, отчитат икономически растеж в размер на 0.6% спрямо предходното тримесечие, сочат данните на Евростат, цитирани от AP.
Така икономическият растеж в еврозоната и ЕС, като цяло, за минала година достига 2.5%, което е най-доброто представяне от 2007 г. насам. По този начин ЕС изпревари САЩ по икономически растеж. За сравнение, БВП на САЩ е нараснало с 2.3% на годишна база през миналата година.
През последните 10 години ЕС бе жертва на не една и две кризи, като всичко започна от финансовия колапс през 2008 г., който, според мнозина, е най-дълбоката световна рецесия от Втората световна война насам. През последното десетилетие цели 4 държави от еврозоната - Гърция, Ирландия, Португалия и Кипър – трябваше да бъдат спасявани от другите страни от еврозоната и Международния валутен фонд.
В замяна на спасителните траншове, страните трябваше да предприемат реформи, свързани със съкращаване на бюджетните разходи, което се отрази зле на националните им икономики. Така например, гръцката икономика загуби около ¼ от брутния си вътрешен продукт, а безработицата скочи драстично.
Нещата обаче вече са различни. По всичко личи, че Гърция ще стъпи на краката си 8 години, след като за първи път бе изправена пред потенциален фалит.
Това, че страховете от колапс на еврозоната отминават, започва да се вижда ясно чрез покачващото се доверие. Икономическият растеж не се дължи само на големите икономика, като тези на Франция и Германия, а и на по-малките страни, които успяха да излязат от сътресенията.
Изборите в голяма част от страните от ЕС също допринесоха за стабилността, тъй като имаше голям риск от кардинален завой в политиката на страни, като Франция или Холандия, ако популистките партии бяха взели властта.
Освен всичко друго, политиката на стимули на Европейската централна банка, както и смъкването на лихвените проценти, оказаха положителен ефект.
Еврозоната се радва на добър растеж не само заради собствените си постижение, а поради глобалното възстановяване, което се наблюдава навсякъде по света. Това увеличава износа на страните, приели еврото, което респективно се отразява в нивото на икономиките им.
Ефектът от комбинацията на всички тези позитивни фактори се очаква да продължи и през 2018 г.
Потенциални рискове пред еврозоната са свързани с поскъпването на еврото спрямо щатския долар, което прави европейския износ по-неконкурентноспособен, както и евентуалното ограничаване на стимулите от страна на ЕЦБ.
Еврото се търгува на 3-годишен връх спрямо щатски долар на ниво от от 1.2414 долара за едно евро.