Очаквано: Мадуро спечели нов 6-годишен мандат начело на Венецуела
Венецуелският президент Николас Мадуро спечели нов 6-годишен мандат начело на южноамериканската страна.
Проведените в неделя избори обаче бяха определени от анализатори като фарс, който може да провокира нови санкции от страна на САЩ и осъждане от ЕС и страните от Латинска Америка.
Мадуро бе избран с 68% от гласовете, според местната изборна комисия (CNE), цитирана от Financial Times. Това се случи, въпреки че под неговото управление Венецуела изпадна в една от най-тежките икономически и хуманитарни кризи в историята на региона.
Хиперинфлацията, липсата на стоки от първа необходимост, корупцията и ширещата се престъпност провокираха милиони да емигрират от страната, която в близкото минало минаваше за най-богата в Южна Америка.
Основният му конкурент, ако въобще може да се говори за конкуренция, Хенри Фалкон спечели 21% от гласовете. Той определи изборите за измама, настоявайки за ново провеждане на вота.
По информация на CNE, избирателната активност на президентските избори е била 48%, което е далеч под средната за страната.
Когато Мадуро спечели изборите за първи път през 2013 г., избирателната активност бе близо 80%. Предшественикът на настоящия президент Уго Чавес също се радваше на висока избирателна активност.
Опозиционната коалиция „Широк фронт“ призова за бойкот, посочвайки, че изборите са измама, а в редица избирателни секции е нямало почти никакви гласоподаватели.
Според коалицията, избирателната активност е била под 30%.
„Игнорирах изборите напълно. Всички сторихме това“, казва хотелският работник Педро Каняс. „Честно, проблемите са толкова тежки, че не мисля, че някой може да ги реши – нито Мадуро, нито Фалкон, никой“, казва той.
Според CNE, 5.8 млн. души са гласували за Мадуро, или 29% от имащите право на глас и около 19% от населението на Венецуела, докато 1.8 млн. са гласували за Фалкон.
„Вижте колко много подценяват хората на революцията“, каза Мадуро, коментирайки опонентите си в реч след победата в Каракас.
„Вижте колко много подценяват и мен, но ето пак сме тук – победители!“, добавя той.
След предизвестения край на изборите погледите се насочиха към Вашингтон и Брюксел в очакване на реакции. По време на изказване в Аржентина Джон Съливан, изпълняващ длъжността държавен секретар на САЩ, посочи, че страната може да попадне под петролни санкции.
„Трябва да се уверим, че целта ни е да ударим управляващите на корупционния режим, а не народа на Венецуела."