Новото име на Македония е Република Северна Македония
Имаме историческо споразумениие, става въпрос за вековен договор. Ние избрахме бъдещето и затова успяхме. Новото име е Република Северна Македония.
Това каза в извънредно обръщение към нацията македонският премиер Зоран Заев по повод споразумението с Гърция за разрешаване на спора за името, предаде БГНЕС.
Избрахме да бъдем част от европейското бъдеще. Решаваме 25-годишен спор, който теглеше страната надолу. С това решение укрепваме македонската идентичност - македонският народ и всичко македонско са защитени завинаги. Приключи БЮРМ. Решаваме вековен въпрос, каза още Заев.
Премиерът съобщи, че в страната ще бъде проведен референдум, на който гражданите ще имат последната дума. Според него разрешаването на този въпрос ще гарарнтира членството на Република Македония в НАТО и започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз.
Заев призова президентът и опозицията да дадат "максимална подкрепа за македонското бъдеще и заедно да се върви напред, за по-добър живот за всички". Македонският премиер съобщи, че гръцкото правителство ще изпрати писма до НАТО и ЕС, в което ще съобщи, че спорът за името вече е решен.
Заев съобщи, че в четвъртък договорът ще бъде приет от правителството. Днес той ще информира президента Георге Иванов за постигнатото споразумение. Заев очаква в близките дни - до понеделник, да се осъществи и срещата с гръцкия премиер Алексис Ципрас за подписването на договора. Министър-председателят очаква референдумът в Македония да се проведе тази есен.
След няколкомесечни и упорити преговори, успяхме да стигнем до договор с премиера на БЮРМ (Бивша Югославска Република Македония) за решаване на дългогодишния спор относно името на съседа. Така започна гръцкият премиер обръщението си, след като по телефона се договори със своя македонски колега Зоран Заев, а след това информира президента и лидерите на политическите партии.
По време на 10-минутното си обръщение Ципрас се спря на това, което е договорено между двете страни. Той обясни на гърците, че новото име ще бъде Република Северна Македония, „а промяната на името ще се приложи както в международните, така и в двустранните договори, но и във вътрешните“ и добави, че се прави ясна разлика между гръцката Македония и северната съседка и се слага окончателен край на иредентизма в официалното име“.
Договорът признава съответните резолюции на ОН от 1977 г. за регистриране на езика на нашите съседи като македонски език със добавка, но и с ясна формулировка, че този език принадлежи към групата на южнославянските езици, факт, който ясно признава и изцяло го разграничава от гръцко-македонското езиково наследство и античната гръцка цивилизация.
Договорът също така предвижда гражданството, което ще бъде отбелязано в паспортите на нашите съседи, да не бъде само „македонец“ както досега, а така - “гражданин на Северна Македония". Гърция ще признае държавността на съседните граждани като „граждани на Северна Македония“, обясни гръцкият премиер.
Алексис Ципрас обяви, че в Конституцията ще се направят промени, които ще се отнасят да това, което би могло да се тълкува като иредентистко. Премахват се насочванията за македонско малцинство, както и нуждата от тяхна защита. Заменя се членът за защита на границите с елиминиране на днешните проблематични насочвания – заяви гръцкият премиер в обръщението си.
Ципрас обясни, че са се договорили със своя македонски колега и за срока, подписването, прилагането и влизането в сила на договора. Щом бъде подписан, ще трябва да се ратифицира от македонското Събрание, след това Гърция ще подкрепи препоръката за започване на преговори за влизане в ЕС и за изпращане на препоръка за интеграция в НАТО и всичко това ще бъде обусловено от конституционна промяна, т.е. до регистрирането на името „ерга омнес“ (за всеобща употреба, бел.ред.)
Най-накрая ще се извърши ратификацията от гръцкия парламент, след като Македония изпълни задълженията си. Гръцкият премиер заяви, че договорът отваря прозорец към бъдещето, прозорец на солидарност, приятелство, сътрудничество, просперитет и развитие между двата народа.