Има споразумение за дълга на Гърция
Кредиторите на Атина се споразумяха в петък за условията за излизане на Гърция от програмите за помощ, по които тя работи и получава кредити вече осем години. Споразумението включва и мерки за облекчаване на дълга, съобщи АФП като се позова на свои източници.
"Имаме сделка за Гърция", каза европейски източник малко след полунощ след повече от шестчасова среща в Люксембург между министрите на финансите на страните от еврозоната.
Два други източника по-късно потвърдиха пред АФП, че има споразумение, което ще позволи на Атина да излезе, както се очакваше, от опеката на кредиторите си на 20 август и отново да се финансира сама на пазарите след няколко години дълбока рецесия.
Разговорите бяха удължени, тъй като Германия оказа последна съпротива срещу облекчаването на гръцкия дълг, който остава на най-високото ниво в ЕС (180% от нейния БВП). Според европейски източници министрите на еврозоната най-накрая са се съгласили и да удължат с десет години срока за връщане на голяма част от този дълг.
Това се смята за необходимото окончателно облекчение, за да се гарантира доверието в Гърция на финансовите пазари. Споразумението от петък включва и изплащането на последния транш от помощта, който е около 15 милиарда евро, според същия източник. След излизането си от програмата Атина ще бъде под наблюдението на европейските структури, по правила много по-строги от тези, въведени в миналото за Португалия, Кипър или Ирландия.
В продължение на осем години Гърция се възползва от над 273 милиарда евро помощ от своите кредитори, еврозоната и Международния валутен фонд (МВФ) разпределени в три пакета. Срещу това гърците бяха принудени да направят стотици промени, често болезнени, за да заздравят публичните си финанси.
Ръстът на БВП достигна 1.4% през 2017 г. и се очаква да се увеличи допълнително през тази година (1.9%) и през следващата година (2.3%). В същото време Гърция вече има бюджетен излишък от 0.8%, след като през 2009 г. дефицитът беше 15.1%, припомня БГНЕС.