Тайланд иска да вземе парче от "зелената" торта
Тайланд гледа с все по-голям интерес към разрастващия се пазар на марихуана за медицински цели, пише Bloomberg. Причините са чисто икономически, тъй като световният пазар на медицинска марихуана възлиза на над 10 милиарда долара.
Страната, която днес е известна с твърдата си политика срещу наркотрафика, през 80-те години на миналия век беше сред най-големите износители на канабис в света. Тайландската фармацевтична организация се опитва да убеди правителството на военната хунта да разреши медицинските изследвания на марихуаната, тъй като те биха донесли сериозни приходи в хазната.
От една страна властите в Тайланд са склонни да легализират марихуаната за медицински цели, но от друга са категорични, че искат да запазят имиджа си на твърд противник на наркотрафикантите. Само през юни тази година органите на реда са иззели и унищожили наркотични вещества на стойност 13 милиарда бата (около 392 милиона щатски долара). От 1977 година насам в Тайланд са изгорени над 129 тона наркотици, пише още изданието.
Законопроектът, който би позволил медицинските експерименти с канабис, влезе за обсъждане във военния кабинет още през май тази година и оттогава е обект на дебати. Очаква се обаче до няколко месеца той да бъде приет и в началото на следващата година да влезе в сила. Ако това стане, Тайланд ще е първата азиатска държава, легализирала използването на марихуаната за медицински цели.
Bloomberg припомня, че според оценките на експертите до 2022 година световният пазар на медицински канабис ще достигне обем от 23 милиарда щатски долара. Към момента той расте с по над 20% всяка година и през 2018 вероятно ще достигне 13 милиарда долара. САЩ са лидер в производството, следвани от Канада. В Германия през 2017 година също падна бариерата за използването на растението за нуждите на медицината. А Уругвай и Канада упорито работят за легализиране на употребата на канабис и за развлекателна цел.
Тайланд обаче се надява да има някои предимства пред своите конкуренти. На първо място стоят климатичните условия и ниската себестойност на продукцията. Те биха превърнали страната в атрактивна дестинация за чуждестранните производители.
Досегашните изследвания показват, че употребата на марихуана може да облекчи състоянието на хората, страдащи от Паркинсон, епилепсия, рак и аутизъм. Фармацевтичните гиганти също се надпреварват да вземат "парче от баницата". В САЩ след легализирането на употребата на марихуана в някои щати американските фармацевтични компании регистрираха спад в приходите от някои обезболяващи и сънотворни лекарства.
Pfizer Inc., Novartis AG и GlaxoSmithKline Plc са сред тези, които притежават голям пазарен дял в Тайланд, а сред най-търсените продукти са именно обезболяващите медикаменти и лекарствата против треска.