Най-голямото почистване в историята изрина 5 млн. кг пластмаса
Всички сме наясно със страданието, което ние, като човешки същества, причиняваме на другите видове, обитаващи нашата планета.
Унищожаването на хабитатите, свръхексплоатацията, изменението на климата са допринесли за това, което бързо се превръща в "масово изчезване".
Но какво би станало, ако успеем да ограничим някои от тези щети и да помогнем на застрашените видове да се възстановят?
Историята на морските костенурки може да ни даде причина за оптимизъм в тази насока, посочва BoredPanda.
Морските костенурки обитават океаните повече от 100 милиона години, но срещат сериозни трудности, когато хората започват да посещават техните местообитания.
Най-големите защитени зони на планетатаДива природа, красиви образувание и редки животински видове
Когато не са ловени и изяждани, местата им на гнездене са разрушавани. Често те намират смъртта си случайно, уловени и заплетени в безбройните мрежи и боклуци, които човечеството оставя след себе си.
Неотдавнашно проучване на 299 места за гнездене на различни места по света обаче регистрира значително увеличение на гнездата на морските костенурки, което показва, че тези великолепни същества може да са се оттласнали от ръба на изчезването.
Това е прекрасна новина, особено след като изследователският екип приписва този успех на консервационните усилия.
Морските костенурки бяха признати за уязвим вид през 70-те години на миналия век, като в САЩ и Мексико бяха приети закони, с помощта на които да бъдат защитени. Оттогава усилията за тяхното опазване се засилват. WWF се преборват за въвеждането на кръгли кукички за улов на риба, които е много по-малко вероятно да бъдат погълнати от костенурки, както и специално разработени мрежи за скариди, които им позволяват безопасно да избягат от тях.
Тези мерки намаляват смъртността при костенурките при тези обстоятелства с до 90%. Други методи за защита включват почистване на крайбрежните местообитания.
Най-добрият пример за голямо почистване на плаж идва от Versova в индийския град Мумбай. Преди потънал в пластмаси и други боклуци, плажът се превръща в красива крайбрежна ивица, където костенурките могат безопасно да гнездят, благодарение на усилената работа на доброволци.
Тяхната работа се ръководи от адвоката и природозащитник Афроз Шах, който не се задоволява с инициативата, наричана от ООН "най-големия в света проект за почистване на плаж".
От крайбрежната ивица са премахнати невероятните 5 милиона килограма пластмаса за период от 85 седмици, след което първите костенурки се завръщат на Versova за първи път от десетилетия. "Имах сълзи в очите си, когато ги видях да се разхождат към океана", казва Шах пред Guardian.
Днес плажът е чист, но трябват още усилия, защото всеки мусон от океана отново го затрупва с пластмаса и мръсотия. Около 500 доброволци го почистват редовно в почивните дни, а на 31 май 2018 г. те са близо 6000 души.
Въпреки тези положителни инициативи, морските костенурки все още са далеч от спокойно съществуване. Само тази седмица 300 костенурки са открити мъртви край бреговете на Мексико, вероятно попаднали в изоставени риболовни мрежи.
Шест от седемте вида морски костенурки, обитаващи планетата, все още се считат за уязвими, така че все още има много работа, за да се гарантира, че тези древни красиви същества няма да изчезнат от океаните завинаги.