Македония започна успешно процеса по смяна на името на страната
Първа крачка към приемането на новото име направиха в Македония.
Парламентът в Скопие одобри късно снощи началото на процедура за промяна в конституцията, която ще позволи страната да приеме новото име Република Северна Македония, за което се разбра с Гърция, предава БНТ.
Това стана с 80 гласа "за". Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева приветства решението и подчерта, че с него се отваря процеса на европейска и евроатлантическа интеграция на страната.
По думите на министър Захариева, това е "единственото правилно и отговорно решение, което дава шанс за благоденствие на всички граждани в региона."
Гръцкият премиер Ципрас поздрави своя колега Заев и нарече резултата от вота "голяма крачка за нашия общ успех". В Брюксел също приветстваха решението.
След продължили няколко дни дебати, след забавяне на заседанието с 10 часа, малко преди полунощ, мнозинството депутати подкрепиха конституционните промени.
Необходимият брой гласове беше събран, след като осем депутати от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ се отклониха от позицията на своята партия и гласуваха "за". ВМРО-ДПМНЕ ги изключи от редиците си, а лидерът ѝ Християн Мицкоски каза, че изминалият ден е бил "най-черният за демокрацията в Македония". Премиерът Заев категорично отхвърли обвиненията за отправяни заплахи и предлагани подкупи в замяна на подкрепа за промяната.
Заев подчерта, че парламентът е последвал волята на македонските избиратели, изразена на референдума и така страната поема по пътя към членство в най-големите западни съюзи. Уреждането на спора за името с Гърция, продължил три десетилетия, беше решаващото условия за присъединяване на Македония в ЕС и НАТО.
С вот късно снощи се дава старт на процедурата за конституционна промяна, но до окончателното одобрение на поправките предстоят още гласувания.
На референдума миналия месец 90% от гласувалите одобриха смяната на името, но избирателната активност не достигна необходимите над 50%.
Предстои Договорът от Преспа да бъде гласуван и в гръцкия парламент. Гръцкият премиер Ципрас написа в туитър "Много важна крачка към мирно и проспериращо бъдеще за нашите народи!"
В туит на македонски председателят на Европейския съвет Доналд Туск също приветства резултата от гласуването като "огромна крачка към заемането на полагащото ви се място в евроатлантическата общност".