Големите банки изпускат бума на бизнеса с марихуана
KushCo Holdings - компания, продаваща опаковки и консумативи на марихуана индустрията, с удоволствие би разчитала на истинска банка за осигуряване на финансиране.
Изпълнителният директор Ник Ковачевич иска да осигури до 30 млн. долара под формата на револвиращ кредит, така че да назначи повече служители и да изгради нов склад.
Въпреки че Канада легализира употребата на марихуана за развлекателни цели, отваряйки по този начин широко вратата за тази нова индустрия, големите канадски и щатски банки продължават да се дърпат от този бизнес, главно поради неясната законова рамка относно канабиса в САЩ.
„Нищо не се е променило”, казва Марк Зекулин, президент и изпълнителен директор на Canopy Growth - компания за канабис, базирана в Торонто.
„Нужни са време и диалог, за да видят банките този сектор като легитимен”, казва той, цитиран от CNN.
Марихуаната за развлекателни цели е легална в 9 щата и Вашингтон, но остава забранена на федерално ниво в САЩ.
Американските банки като цяло не бързат да предлагат услуги на индустрията, тъй като федералните правила забраняват на финансовите институции да работят с бизнеси, които се занимават с нелегални вещества.
Банките могат да бъдат обвинени в пране на пари в САЩ, ако започнат да работят с компании от индустрията.
Големи пари. Големи възможности
Банките обаче изпускат една нова индустрия с огромен потенциал. Очаква се марихуана индустрията да расте устойчиво през идните 5 години , като продажбите в САЩ да достигнат 23.4 млрд. долара до 2022 г., по данни на компанията за проучвания Arcview. Продажбите в Канада се очаква да ударят 5.5 млрд. долара за същия период.
Размерът на сектора евентуално ще привлече големите банки, тъй като едва ли институциите искат да изпуснат приходите от такси и лихви или паричните средства от депозити.
„Въпросът не е „дали”, а „кога””, казва Даниел Ии, говорител на MedMen, верига марихуана диспансери в Лос Анджелис.
По-голямата част от големите банки засега изчакват ситуацията, без да се намесват. Това се случва дори в Канада, където банките не трябва да се притесняват от евентуални дела срещу тях.
TD Bank, Royal Bank of Canada и Bank of Montreal, които имат международен бизнес, откават коментар по темата.
„Изглeжда, че на този етап няма промяна в практиката”, казва Сет Голдбърг, адвокат в Duane Morris - кантора, която съветва предприемачи в марихуана индустрията.
Асоциацията на американските банкери (American Bankers Association) иска Конгресът да разреши този конфликт между федералното и щатското законодателство, така че банките да не са заклещени по средата, като браншовата организация няма позиция относно легализацията сама по себе си.
Понастоящем банките, които са решили да рискуват и без много шум да работят с бизнесите в индустрията с марихуана, трябва да подават доклади за всяка трансакция по тези сметки, което е голям логистичен проблем.
Как компаниите за канабис правят бизнес?
Ситуацията е доста разочароваща за компаниите за марихуана, много от които са развили взаимоотношения с банки или кредитни организации, така,че да има как да оперират с парите си. Тегленето на кредити обаче все още не е на дневен ред.
Canopy Growth използва кредитната организация Alterna за услуги, като депозити. Bank of Montrela помогна на компанията да издаде конвертируем дълг в размер на 500 млн. долара през юни.
Constellation Brands - производителят на бирата Corona, придоби голям дял в Canopy Growth през отминалото лято.
KushCo пък се ползва от кредитна линия в размер на 4 млн. долара от Gerber Finance, по информация на Ковачевич, но компанията иска да тегли по-големи суми на пазарни цени.
От KushCo, която продава най-различни консумативи, но не и марихуана, са имали взаимоотношения с Wells Fargo, стартирали още през 2015 г. По думите на Ковачевич обаче, те са били прекратени през 2017 г.
От Wells Fargo посочват в съобщение от август, че с оглед федералните закони в САЩ, банката не може да предоставя услуги на бизнеса с марихуана.
Поради това KushCo работи с няколко сметки в няколко банки, като компанията не посочва имената на институциите.
Ситуацията е същата при MedMen.
По думите на Зекулин от Canopy Growth, въпреки че легализцията в Канада все още не е променила отношението на банките, той очаква, че разговорите с тях ще стават все по-лесни в бъдеще.
„Това ще бъде процес”, кава той.