Акциите по света продължават да поевтиняват днес
Акциите по света продължават да поевтиняват днес, като щатските индексни фючърси и азиатските индекси бележат понижения вследствие на опасенията относно забавянето на икономическия растеж и около това, че ескалацията на напрежението между Вашингтон и Пекин може да провали шансовете за търговска сделка.
Трейдърите се завърнаха след уикенда, за да се сблъскат с все повече опасения, а трите най-големи икономики в света – САЩ, Китай и Япония, обявиха по-слаби от очакваните данни.
Инвеститорите също така се подготвят за гласуването във вторник на сделката на Тереза Мей за брекзит, която изглежда ще бъде отхвърлена от парламента, което породи страхове от хаотично излизане на Великобритания от ЕС през март.
Фючърсите на S&P 500 паднаха с 0.8%, докато тези на Dow Jones се понижиха с 0.8% в азиатска сесия.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.4%, близо до триседмично дъно.
Индексът Shanghai Composite отстъпи с 0.8%. Австралийският основен индекс се понижи с 2%, достигайки на най-ниското си ниво от декември 2016 г., докато южнокорейският KOSPI падна с 1.1%.
Японският Nikkeiгуби 2.3%. Изнесените по-рано днес данни показаха, че японската икономика се е свила с най-много от повече от четири години през третото тримесечие, след като компаниите са ограничили капиталовите разходи вследствие на несигурността заради търсенето в световен мащаб и напрежението около търговските взаимоотношения.
Щатските основни индекси паднаха с по над 2% в петък, отчитайки най-големите си седмични понижения в процентно изражение от март насам.
“Най-големите притеснения на пазарните участници в момента са търговският конфликт между САЩ и Китай и ареста на финансовия директор на Huawei,” казва Соичиро Монджи, старши икономист в Daiwa SB Investments в Токио.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговият китайски колега Си Дзинпин се споразумяха по-рано през месеца за временно примирие, с което се отлагат планираните за 1 януари нови мита, докато двете страни преговарят.
От САЩ твърдят, че арестът на финансовия директор на Huawei в Китай е правен въпрос и няма връзка с търговския конфликт, но този ход се очаква да усложни търговските преговори.
Доларът пооевтинява днес, след като изнесените в петък данни за заетостта в САЩ породиха опасения, че икономическият растеж е достигнал своя връх и че Федералният резерв може да спре с цикъла по вдигане на лихвите по-рано от очакваното.
От Министерството на труда на САЩ в петък обявиха, че щатската икономика е създала 155 000 нови работни места през ноември, или по-малко от предварително очакваните 200 000. В същото време нивото на безработица се задържа на 49-годишния минимум от 3.7%.
Доларът поевтинява с 0.4%, до 112.30 йени днес, докато еврото поскъпна с 0.5%, до 1.1435 спрямо щатската валута. Доларовият индекс отчита понижение от 0.1%, до 96.397.
Бритaнският паунд поскъпва с 0.2%, до 1.2753 долара, въпреки предстоящото гласуване на сделката на брекзит в парламента. Паундът изгуби 0.5% в петък.
Китайският юан поевтиня след слабите данни за търговията и инфлацията, изнесени през уикенда, което засили опасенията около забавящия се ръст на китайската икономика.
Китай обяви много по-слаби от очакваните данни за износа и вноса през ноември.
Цените на петрола продължиха ръста си от петък, когато от ОПЕК и няколко други държави решиха да ограничат предлагането на суровината с 1.2 млн. барела на ден от януари.
Цената на петрола от сорта брент нарасна с 0.8%, до 62.13 долара за барел днес.